DJ_Courses

دی جی (DJ)

DJ (کوتاه شده Disc jockey) به کسی گفته می‌شود که آهنگهای پیشتر ضبط‌ شده روی CD یا Vinyl  را انتخاب کرده و با تکنیک های متفاوتی برای مخاطبان مورد نظر خود پخش کند. دی جی‌ها برای پخش موسیقی از یک ست شامل دو پخش‌ کننده CD یا Vinyl و یک دی جی میکسر حداقل دوکاناله استفاده می‌کنند. در گذشته این پخش کننده‌ها فقط ترن تیبل‌ها (Turntables) بودند و صفحه‌های آنالوگ موزیک را پخش می‌کردند اما امروزه CD پلیرها نیز در کنار ترن تیبل‌های آنالوگ کار پخش سی دی ها را برای دی‌جی‌ها میسر ساخته‌اند. همچنین برخی از نرم افزارهای کامپیوتری نیز دی جی ها را در این زمینه یاری می نمایند.از دی‌جی‌ها معمولاً انتظار می‌رود تا در شناخت‌، برگزیدن و هم آمیزی جالب آهنگ‌ها خبرگی کافی را داشته باشد.

در گذشته Disc ها صفحه های ساخته شده از نوعی سنگ بود که موسیقی روی آن ها ضبط می شد، بعد ها صفحات از نوعی پلاستیک خاص ساخته شد و به Vinyl شهرت یافت. واژه jockey در اصطلاح به شخصی گفته می شد که حرفه اش شرکت در مسابقات سوار کاری است. (سوارکار حرفه ای)

Disc Jockey

اصطلاح Disc Jockey تا سال 1930 میلادی شناخته نشده بود، روایت است که نخستین بار یک روزنامه نگار و مفسر رادیو امریکایی به نام Walter Winchell در سال 1935 میلادی در برنامه هایش از پخش بدون وقفه موسیقی استفاده کرد و برای بار اول واژه ی Disc Jockey را یک گوینده رادیو به نام Martin Block برای توصیف کار رادیو Blocks در پخش موسیقی های بدون وقفه از  رادیو به کار برد  و ترویج داد.

همچنین نخستین DJ Dance Party در سال 1943 توسط Jimmy Savile برگزار شد. گفته می شود وی اولین شخص در جهان بود که از Turntable ها برای پخش بدون وقفه موسیقی استفاده کرد.

ray-newby

در روایتی دیگر ریشه ی Disc Jockey به سال های بین ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ در رادیو امریکا بر می گردد. Ray Newby را می توان به عنوان نخستین DJ دنیا نامید که در رادیو امریکا (کالیفرنیا۱۹۰۹) فعالیت می کرد. وی در سال ۱۹۰۹ در سن ۱۶ سالگی این حرفه را برای اولین بار به دنیا معرفی نمود. پس از گذشت سالها ، امروزه این حرفه علاقمندان و مخاطبان بی شماری دارد. با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش موسیقی الکترونیک و زیر شاخه های گوناگون آن، DJing نیز دستخوش تغییرات چشمگیری شد. امروزه DJ های مطرح دنیا سبک مشخصی از موسیقی را برای پخش انتخاب می کنند و همانطور رادیو شوهای بسیاری با توجه به سبک ها و زیر شاخه های مختلف موسیقی متولد شده اند و هر روز به تعدادشان افزوده می شود. حرفه DJing در اروپا و امریکا یکی از پر مخاطب ترین و پر درآمدترین رشته های مربوط به موسیقی قلمداد می شود.

DJ چه کاری انجام میدهد؟

کار یک DJ به زبان ساده انتخاب قطعاتی از موزیک در سبکی مشخص و پخش بدون وقفه آن ها برای شنوندگان است. (امروزه این حرفه بسیار گسترده تر از این عمل می باشد.)

داشتن اطلاعات جامع و علمی از ابزارهای مورد استفاده در این حرفه، شناخت موسیقی (مبانی موسیقی، سبک شناسی)، مهارت در تکنیک هایی چون Audio Mixing – Cueing – Phrasing – Cutting – Scratching – Beat matching – Harmonic Mixing و حتی روانشناسی افراد حاضر در برنامه های حضوری، از موارد پایه و ضروری در آموزش این حرفه محسوب می شوند. علاوه بر موارد ذکر شده این تلاش، پشتکار، تجربه کافی و خلاقیت یک DJ است که وی را از دیگر رقبا متمایز کرده و در نهایت موجب موفقیت وی در این فن خواهد بود.

به دنبال تحقیقات و مطالعه سیلابس های درسی مدارس مختلف DJing ، تجربیات DJ های مطرح دنیا، تلفیق تکنولوژی صدای دیجیتال و اجرای زنده موسیقی توسط گروه فناوری صدا، شیوه ی نوینی از اجرای پلی بک (DJ) ابداع شده که مخاطبان را شگفت زده می کند. (تکنیکهای اجرایی فراتر از روش های مرسوم DJ های حاضر).

تمامی علوم  لازم به صورت کاملا آکادمیک، جامع و در عین حال کاربردی به هنرجو آموزش داده می شود، تا مسیر  ورود به این حرفه در عرصه بین المللی برای وی هموار و کوتاه تر شود!

شرح دوره آموزش دی جی (DJ) :

  • نوع دوره: فشرده – تضمینی
  • نحوه برگزاری کلاس: خصوصی ( تک نفره)
  • طول دوره : ۱۲ هفته
  • تعداد جلسات در هفته: ۱ جلسه
  • مدت هر جلسه: ۶۰ دقیقه
  • شهریه دوره: 3.5 میلیون تومان

جهت ثبت نام با شماره ی ۰۹۱۲۱۳۳۴۸۰۷ – سعید روشنی تماس حاصل فرمایید.