آهنگسازی

آهنگسازی ارکسترال

آهنگسازی علمی است که به واسطه آن یک آهنگساز قطعه موسیقی خلق می کند. آهنگساز (به انگلیسی : Composer ) شخصی است که آثار موسیقی تألیف می‌نماید. آهنگساز در حقیقت نویسنده ی موسیقی است. فردی که با اشراف کامل به علوم آهنگسازی، ایده‌های فکری خود را در قالب موسیقی نگارش می کند.

برخلاف تصور اشتباه عامیانه کسی که تنها ملودی بسازد، آهنگساز نیست! بلکه ملودی ساز یا نغمه سرا است. به دنبال این اشتباه در اذهان عمومی به کسی که ملودی را به صورت یک قطعه موسیقی در می آورد تنظیم کننده گفته می شود که در واقع آهنگساز این شخص است که با اشراف کامل به علومی چون تئوری موسیقی، سلفژ، هارمونی، کنترپوان، ساز شناسی، ارکستراسیون و… هم ملودی خلق می کند و هم ملودی ساخته شده را به صورت یک قطعه کامل موسیقی نگارش و ارکستراسیون می کند. آهنگسازی علمی اکتسابی است، که باید آن را نزد معلمی حاذق ، با تجربه و متبحر آموخت.

پیشرفت روز افزون تکنولوژی اغلب رشته های هنری را به نوعی با علوم کامپیوتری مرتبط ساخته است. موسیقی و آهنگسازی نیز از این امر مستثنی نیستند. در سالهای اخیر شاهد پیدایش و تولید نرم افزارهای بسیاری جهت تولید و ساخت قطعات موسیقی هستیم. اما به واقع این نرم افزارها صرفا جهت تسهیل روند آهنگسازی کاربرد دارند و بدون آموختن علوم آهنگسازی و تنها استفاده از این نرم افزارها نمیتوان قطعه موسیقی قابل قبول و فاخری تولید کرد.

آموزش آهنگسازی شامل دو دوره ی مقدماتی و پیشرفته می باشد.

دوره مقدماتی:

این دوره مناسب افرادی است که پیش زمینه ای از موسیقی ندارند و یا اطلاعاتشان محدود به نوازندگی یک ساز یا خوانندگی صرف است و هم اکنون قصد دارند وارد حرفه ی آهنگسازی بشوند. در این دوره هنرجو مفاهیم پایه و بنیادی فیزیک صوت را می آموزد. دروس تئوری موسیقی، سلفژ، ساز شناسی، پیانو عمومی و مبانی هارمونی محور اصلی این دوره آموزشی محسوب می شوند. در ادامه با استفاده از نرم افزارهای کمک آموزشی و تمرینات عملی مهارت خود را در هریک از دروس یاد شده افزایش می دهد. آموزش مقدماتی نرم افزارهای لاجیک پرو یا استودیو وان به همراه نرم افزار پارتیتور نویسی سیبلیوس نیز از دیگر موارد آموزشی این دوره می باشند. هنرجو پس از گذراندن این دوره و رعایت اصول دقیق تمرین موسیقی که توسط معلم به وی آموخته می شود قادر خواهد بود ملودی بنویسد، ملودی نوشته شده را هارمونیزه کند و در نهایت با استفاده از علم ارکستریشن، قطعه موسیقی مورد نظر خود را در سبک هایی کلاسیک غربی، راک، پاپ، سنتی ایرانی و … خلق کند.

شرح دوره آموزش آهنگسازی :

  • نوع دوره : فشرده – تضمینی
  • دوره فشرده (خصوصی تک نفره)
  • طول دوره : ۷ ترم یک ماهه ( ۳۰ هفته)
  • تعداد جلسات در هفته: ۱ جلسه
  • مدت هر جلسه: ۶۰ دقیقه
  • هزینه دوره: ۷/۵ میلیون تومان
  • پرداخت شهریه: اقساطی (توافقی)

دوره پیشرفته آموزش آهنگسازی : (به زودی)