موسیقی الکترونیک

موسیقی الکترونیک گونه‌ای از موسیقی است که در مراحل تهیه آن از سازها و تجهیزات الکترونیکی مانند سینتی سایزرها استفاده می‌شود. این روش تولید موسیقی به دنبال پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن دستگاه های الکترونیکی متولد شد . به طور کلی تفاوت عمده آن با انواع دیگر موسیقی در نوع صداهای ساخته شده توسط تجهیزات الکترونیکی است.
نمونه‌های اولیه و  قدیمی تر از دستگاه‌های تولید این نوع صداها دستگاه های الکترومکانیکی بودند که  از شناخته شده ترین آنها می توان تل هارمونیوم، ارگ هموند و گیتار الکتریک را نام برد که امروزه نیز از آنها استفاده می شود. همچنین برای تهیه صدای کاملا خالص الکترونیکی می‌توان از دستگاه‌هایی شامل ترمین، انواع سینتی سایزر بهره بهره که خود سبک موسیقی الکترونیک کلاسیک را به وجود آورده اند. برای درک بهتر باید اینطور عنوان کنیم که واژه ی موسیقی الکترونیک می تواند بیانگر روشی برای تولید موسیقی باشد مثلا تولید سمفونی با استفاده از کامپیوتر و ابزار های الکترونیکی که اگر بتهوون هم امروز زنده بود حتما از این ابزارها بهره می برد. همچنین در صورت استفاده از صداهای خالص الکترونیک، مفهوم موسیقی الکترونیک خود یک سبک مجزا  از موسیقی محسوب شود. موسیقی الکترونیک خالص پس از تولد  منحصر به استفاده در موسیقی هنری ‌بود؛ اما در اواخر دهه ۶۰ میلادی، با در دسترس قرارگرفتن تکنولوژی موسیقی مقرون به صرفه، موسیقی تهیه شده با استفاده از شیوه‌های الکترونیک تهیه صدا، به صورت فزاینده در قلمرو عمومی رو به رشد نهاد. امروزه موسیقی الکترونیک شامل سبک ها و زیر سبک‌های فراوانی می‌باشد، محدوده‌ای از موسیقی الکترونیک کلاسیک هنری گرفته تا سبک های متداول موسیقی الکترونیک.

علاوه بر گوناگونی سبک ها، این شاخه ی موسیقی دارای زیر مجموعه های تخصصی حرفه ای نیز می باشد و صرفا جهت تولید موسیقی الکترونیک شنیداری مجزا مورد استفاده قرار نمی گیرد. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند متناسب با مهارت و علاقمندی خود در یکی از این زیر مجموعه ها وارد بازار کار شوند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تولید موسیقی الکترونیک برای فیلم و انیمیشن
تولید موسیقی الکترونیک برای تیزرهای تبلیغاتی
تولید موسیقی الکترونیک برای بازیهای کامپیوتری
تولید موسیقی الکترونیک برای آرم استیشن های گوناگون
تولید افکت های صوتی گوناگون توسط دستگاه های الکترونیکی جهت کاربری های مختلف
و … .

در بسیاری از کشورهای پیشرفته به هر یک از کاربردهای این شاخه ی  موسیقی به عنوان یک حرفه ی مستقل و تخصصی نگاه می شود که افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا در آنها مشغول به فعالیت حرفه ای و همچنین کسب درآمد می باشند. همچنین دوره های آموزشی کوتاه مدتی تحت عنوان تولید موسیقی الکترونیک در مدارسی که به منظور آموزش و پرورش این افراد به وجود آمده تدریس می شود. با معرفی مقدماتی این رشته به نظر می رسد، در صورت وجود یک دوره ی آموزشی استاندارد علاوه بر تربیت صحیح هنرمندان علاقمند به این شاخه ی موسیقی، می توان در جهت کار آفرینی در رشته های مذکور گام موثری برداشت.

دوره آموزش تولید موسیقی الکترونیک که توسط AET ارائه می شود جامع ترین و در عین حال کاربردی و زود بازده ترین دوره موجود در ایران می باشد که برگرفته از سالها تجربه و تحقیق در خصوص این شاخه از موسیقی است.

سر فصل های دوره آموزش تولید موسیقی الکترونیک :
 • فیزیک مقدماتی صوت (تعریف صدا، موج صوتی،حرکت موج، انواع‌ موج، فرکانس، مشخصه های موج صوتی ،  رزونانس و امواج ایستاده، انعکاس، انکسار و انحراف، تداخل و ضربان، پدیده دوپلر، رفتار امواج صوتی، تشدید و امواج ادامه دار، شدت صوت و واحد دسیبل، سیستم شنوایی انسان )
 • مبانی الکترونیک ( تعریف علم الکترونیک، ساختار اتم، انواع الکترون، جریان الکتریکی، انواع جریان، ولتاژ، آمپر، توان، مقاومت الکتریکی، فرکانس، المانهای الکترونیک، مقاومت و انواع آن، قانون اهم، خازن، لامپ خلاء، ترانزیستور، دیود، فیوز، میکروفون، آی سی، اسیلیتور)
 • تئوری موسیقی ( تعریف موسیقی، نت ها،حامل، کلیدها، متریک، میزانهای ساده و ترکیبی و مختلط، سنکپ و ضد ضرب، فواصل موسیقایی، علامت های تغییر دهنده، نیم پرده دیاتونیک و کروماتیک، معکوس فواصل، فاصله ملودیک و هارمونیک، فاصله های ملایم و نا ملایم، فواصل ساده و ترکیبی، گام و تنالیته، گام دیاتونیک و کروماتیک، گامهای ماژور و مینور، تتراکورد، نتهای تنال و مدال، سرکلیدها، علامت های عرضی، گام های آنارمونیک، دایره گام ها، مقامهای همسایه، انتقال، مدولاسیون، مترونوم، تمپو، اختصارات، آکوردشناسی، فونکسیون، آکورد های سه صدایی، چهار صدایی و معکوس آنها،  آکوردهای دیاتونیک و کروماتیک، مبانی هارمونی، توالی آکوردها)
 • پیانو عمومی، نوازندگی کیبورد (آشنایی با پیانو، نوازندگی پیانو، آشنایی با انواع کیبورد، تمرینات مقدماتی جهت تفکیک و کنترل انگشتان دست راست و چپ، گام نوازی، آرپژ ، آکورد، تمرینهای سرعتی، قطعات ساده برای پیانو و کیبورد )
 • مبانی سلفژ ( پارلاتی،کانتاتی)
 • ملودی نویسی ( جمله و اجزای آن، موتیف، برش، نیم جمله، جمله و تجزیه و تحلیل آن، تنالیته و مدالیته، تم و انواع آن)
 • موسیقی الکترونیک (تاریخچه موسیقی الکترونیک، موسیقی مدرن، مینیمالیسم، سریالیسم، هنر مفهومی، هنر نویز، آتونال و گامهای جدید،  موسیقی الکترونیکا، شناخت سبکهای الکترونیکا موزیک Ambient, Dubstep،Techno, House, Trance, Hip-Hop Drum’n Bass و … )
 • سینتی سایزر ( تاریخچه و پیدایش سینتی سایزر، سینتی سایزر آنالوگ، سنتز آنالوگ، اسیلاتورها، فیلترها، LFO ، آرپجیاتور، سیکوئنسر، MIDI، باسینگ، سینتی سایزرهای دیجیتال ، سینتی سایزرهای مجازی ، کار با سینتی سایزر موگ مادولار نرم افزاری، کنترلرها)
 • تکنولوژی استودیو دیجیتال (آشنایی با ابزار لازم جهت راه اندازی استودیو تولید موسیقی<استودیو خانگی>، کارت صدا و عملکرد آن، میکروفون ها، میدی کنترلر، سیستم مانیتورینگ، کابل ها و کانکتورها ، آموزش نرم افزار های لازم جهت تولید موسیقی الکترونیک Logic Pro, Reason ، Ableton Live ، Cubase ،  Pro Tools )
 • کارگاه تولید موسیقی الکترونیک ( کورد پروگریشن، سکوئنسینگ، کوانتازیشن، ریمیکسینگ، آموزش کار با پلاگین های تولید موسیقی الکترونیک، پری میکس)
 • طراحی صدا (انواع میکروفون و کاربرد آنها، مشخصه های میکروفون،  امپلیفایر ها،  سمپلینگ، صدا سازی با سینتی سایزرها، پردازنده های سیگنال)

طی دوره آموزش علاوه بر ارائه منابع و جزوات آموزشی، مباحثی تحقیقی و تکمیلی ارائه خواهند شد که هنرآموز را در فراگیری هر چه بهتر و سریعتر این هنر علمی یاری خواهند کرد.

پس از گذراندن این دوره و تمرین مستمر، هنرجو میتواند در مارکت بین المللی فعالیت حرفه ای داشته باشد.

شرح دوره آموزش تولید موسیقی الکترونیک:
 • نوع دوره: فشرده – تضمینی
 • نحوه برگزاری : خصوصی (تک نفره)
 • محل برگزاری : شمال شرق تهران (منطقه ۴)
 • طول دوره : ۳۰ هفته
 • تعداد جلسات در هفته: ۱ جلسه
 • مدت هر جلسه: ۹۰ دقیقه
 • هزینه دوره : 7/5 میلیون تومان
 • نحوه ی پرداخت: اقساطی(توافقی)
 • جهت ثبت نام با شماره ی ۰۹۱۲۱۳۳۴۸۰۷ – سعید روشنی تماس حاصل فرمایید.