موسیقی الکترونیک

EMusic-Production

موسیقی الکترونیک گونه‌ای از موسیقی است که در مراحل تهیه آن از سازها و تجهیزات الکترونیکی مانند سینتیسایزرها استفاده می‌شود. این روش تولید موسیقی به دنبال پیشرفت تکنولوژی و بوجود آمدن دستگاه های الکترونیکی متولد شد. به طور کلی تفاوت عمده ی آن از نظر شنیداری با انواع دیگر موسیقی در نوع صداهای ساخته شده توسط تجهیزات الکترونیکی است. این دوره جامع ترین دوره آموزش موسیقی الکترونیک در سطح بین المللی می باشد!

شرح دوره آموزش تولید موسیقی الکترونیک:

نوع دوره: فشرده – ۱۰۰% تضمینی
طول دوره : یک سال (چهار ترم)
شرط پذیرش هنرجو: مصاحبه و آزمون
نحوه برگزاری کلاس: خصوصی (به جهت کرونا فقط آنلاین)

تعداد جلسات در هفته: ۱ یا ۲ جلسه در هفته به صلاحدید مدرس
مدت هر جلسه: حداقل ۹۰ دقیقه
هزینه دوره: 1000 یورو (یا معادل ریالی)
نحوه ی پرداخت: اقساط 

معرفی
نمونه‌های اولیه و قدیمی تر از دستگاه‌های تولید صداهای الکترونیکی، دستگاه های الکترومکانیکی بودند که  از شناخته شده ترین آنها می توان تل هارمونیوم، ارگ هموند و گیتار الکتریک را نام برد که امروزه نیز از آنها استفاده می شود. همچنین برای تهیه صدای کاملا خالص الکترونیکی می‌توان از دستگاه‌هایی شامل ترمین، انواع سینتیسایزر بهره برد که خود سبک موسیقی الکترونیک کلاسیک را به وجود آورده اند. برای درک بهتر باید اینطور عنوان کنیم که واژه ی موسیقی الکترونیک می تواند بیانگر روشی برای تولید موسیقی باشد مثلا تولید سمفونی با استفاده از کامپیوتر و ابزار های الکترونیکی که اگر بتهوون هم امروز زنده بود حتما از این ابزارها بهره می برد. همچنین در صورت استفاده از صداهای خالص الکترونیک، مفهوم موسیقی الکترونیک، خود یک سبک مجزا از موسیقی محسوب شود. موسیقی الکترونیک خالص پس از تولد منحصر به استفاده در موسیقی هنری ‌بود؛ اما در اواخر دهه ۶۰ میلادی، با در دسترس قرارگرفتن تکنولوژی موسیقی مقرون به صرفه، موسیقی تهیه شده با استفاده از شیوه‌های الکترونیک تهیه صدا، به صورت فزاینده در قلمرو عمومی رو به رشد نهاد. امروزه موسیقی الکترونیک شامل سبک ها و زیر سبک‌های فراوانی می‌باشد، محدوده‌ای از موسیقی الکترونیک کلاسیک هنری گرفته تا سبک های متداول موسیقی الکترونیک.

علاوه بر گوناگونی سبک ها، این شاخه ی موسیقی دارای زیر مجموعه های تخصصی حرفه ای نیز می باشد و صرفا جهت تولید موسیقی الکترونیک شنیداری مجزا مورد استفاده قرار نمی گیرد. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند متناسب با مهارت و علاقمندی خود در یکی از این زیر مجموعه ها وارد بازار کار شوند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تولید موسیقی الکترونیک برای فیلم و انیمیشن
تولید موسیقی الکترونیک برای تیزرهای تبلیغاتی
تولید موسیقی الکترونیک برای بازیهای کامپیوتری (همکاری با کمپانی های مشهور بین المللی)
تولید موسیقی الکترونیک برای آرم استیشن های گوناگون
تولید افکت های صوتی گوناگون توسط دستگاه های الکترونیکی جهت کاربری های مختلف
و … .

در بسیاری از کشورهای پیشرفته به هر یک از کاربردهای این شاخه ی  موسیقی به عنوان یک حرفه ی مستقل و تخصصی نگاه می شود که افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا در آنها مشغول به فعالیت حرفه ای و همچنین کسب درآمد بسیار عالی می باشند. همچنین دوره های آموزشی کوتاه مدتی تحت عنوان تولید موسیقی الکترونیک در مدارسی که به منظور آموزش و پرورش این افراد به وجود آمده تدریس می شود. با معرفی مقدماتی این رشته به نظر می رسد، در صورت وجود یک دوره ی آموزشی استاندارد علاوه بر تربیت صحیح هنرمندان علاقمند به این شاخه ی موسیقی، می توان در جهت کار آفرینی در رشته های مذکور گام موثری برداشت.

با افتخار اعلام می کنیم، دوره ی آموزش تولید موسیقی الکترونیک که توسط AET ارائه می شود جامع ترین و در عین حال کاربردی و زود بازده ترین دوره در ایران می باشد که بر پایه ی سالها تجربه و تحقیق در خصوص این شاخه از موسیقی تدوین شده است.

طی دوره آموزش علاوه بر ارائه منابع و جزوات آموزشی، مباحثی تحقیقی و تکمیلی ارائه خواهند شد که هنرجو را در فراگیری هر چه بهتر و سریعتر این هنر علمی یاری خواهند کرد.

پس از گذراندن این دوره و تمرین مستمر، هنرجو می تواند در مارکت بین المللی موسیقی فعالیت حرفه ای داشته باشد.

EMCS

سر فصل های دوره آموزش تولید موسیقی الکترونیک :
 • فیزیک مقدماتی صوت (تعریف صدا، موج صوتی، حرکت موج، انواع‌ موج، فرکانس، مشخصه های موج صوتی، رزونانس و امواج ایستاده، انعکاس، انکسار و انحراف، تداخل و ضربان، پدیده داپلر، رفتار امواج صوتی، تشدید و امواج ادامه دار، شدت صوت و واحد دسیبل، سیستم شنوایی انسان )
 • مبانی الکترونیک (تعریف علم الکترونیک، ساختار اتم، انواع الکترون، جریان الکتریکی، انواع جریان، ولتاژ، آمپر، توان، مقاومت الکتریکی، فرکانس، شناخت المانهای الکترونیک، مقاومت و انواع آن، قانون اهم، خازن، لامپ خلاء، ترانزیستور، دیود، فیوز، ترانس تغذیه، چوک، میکروفون، آی سی، اسیلیتور و …)
 • تئوری موسیقی (تعریف موسیقی، نت ها، حامل، کلیدها، متریک، میزانهای ساده و ترکیبی و مختلط، سنکپ و ضد ضرب، فواصل موسیقایی، علامت های تغییر دهنده، نیم پرده دیاتونیک و کروماتیک، معکوس فواصل، فاصله ملودیک و هارمونیک، فاصله های ملایم و نا ملایم، فواصل ساده و ترکیبی، گام و تنالیته، گام دیاتونیک و کروماتیک، گامهای ماژور و مینور، تتراکورد، نتهای تنال و مدال، سرکلیدها، علامت های عرضی، گام های آنارمونیک، دایره گام ها، مقامهای همسایه، انتقال، مدولاسیون، مترونوم، تمپو، اختصارات، آکوردشناسی، فونکسیون، آکورد های سه صدایی، چهار صدایی و معکوس آنها،  آکوردهای دیاتونیک و کروماتیک، مبانی هارمونی، توالی آکوردها)
 • پیانو عمومی، نوازندگی کیبورد (آشنایی با پیانو، نوازندگی پیانو، آشنایی با انواع کیبورد و سینتیسایزر، تمرینات مقدماتی جهت تفکیک و کنترل انگشتان دست راست و چپ، گام نوازی، آرپژ نوازی، تمرینات آکورد، تمرینات سرعتی، قطعات ساده برای پیانو و کیبورد )
 • مبانی سلفژ ( پارلاتی،کانتاتی)
 • ملودی نویسی (جمله موسیقی و اجزای آن، موتیف، برش، نیم جمله، جمله و تجزیه و تحلیل آن، تنالیته و مدالیته، تم و انواع آن)
 • موسیقی الکترونیک (تاریخچه موسیقی الکترونیک، موسیقی مدرن، مینیمالیسم، سریالیسم، هنر مفهومی، هنر نویز، آتونال و گامهای جدید، موسیقی الکترونیکا، شناخت سبکهای الکترونیکا موزیک  Techno,Melodic House & Techno,Tech House Minimal/Deep Tech,Ambient,Chill و … )
 • سینتیسایزر (تاریخچه و پیدایش سینتیسایزر، سینتی سایزر آنالوگ، سنتز آنالوگ، اسیلاتورها، فیلترها، LFO، آرپجیتور، سیکوئنسر، MIDI، باسینگ، سینتیسایزرهای دیجیتال ، سینتیسایزرهای مجازی ، کار با سینتیسایزر موگ مادولار نرم افزاری در تولید موسیقی الکترونیک کلاسیک، ورکشاپ سینتیسایزر سایلنت وان، ورکشاپ سینتیسایزر دیجیتال و آنالوگ، کاربری کنترلرها)
 • تکنولوژی استودیو دیجیتال (آشنایی با ابزار لازم جهت راه اندازی استودیو تولید موسیقی”استودیو خانگی”، رایط صوتی و عملکرد آن، میکروفون ها، میدی کنترلر، سیستم مانیتورینگ، کابل ها و کانکتورها، پروسسروها، آموزش نرم افزار های لازم جهت تولید موسیقی الکترونیک  Logic Pro, Ableton Live, Cubase pro)
 • کارگاه تولید موسیقی الکترونیک (تهیه کورد پروگرشن، هارمونایزیشن، درام لاین پروگرمینگ و پرکاشن، بیس لاین، استخراج ملودی از کورد پروگرشن، پد لاین، سکوئنسینگ، کوانتازیشن، ارنجمنت، اتومیشن، سبک شناسی موسیقی الکترونیک، ریمیکسینگ، بکارگیری VSTi و FX پلاگین ها در  تولید قطعات موسیقی الکترونیک، پری میکس)
 • طراحی صدا (انواع میکروفون و کاربرد آنها، مشخصه های میکروفون،  امپلیفایر ها،  سمپلینگ، سینت پروگرمینگ، سیگنال پراسسورز)
 • میکس و مسترینگ (دوره کامل میکس و مسترینگ حرفه ای)
 • دوره مقدماتی DJ (سخت افزاری، نرم افزاری)