Mixworkshop

کارگاه دو روزه ی میکس دیجیتال موسیقی

از ابتدای اختراع دستگاه های ضبط صوت  تا کنون، همواره متخصصین این فن در تلاش بوده اند تا با ارتقاء سیستم ها، کیفیت شنیداری صداهای ضبط شده را به صدای اصلی (سازهای زنده) نزدیک تر کنند. در سال های نخستِ پیدایش سیستم های ضبطِ صوتِ مکانیکی، جهت ضبط یک قطعه موسیقی می بایست تمامی اعضای یک گروه موسیقی در استودیو ضبط حضور می یافتند و به صورت زنده و بدون ایراد کل قطعه را از ابتدا تا انتها می نواختند و صدا روی صفحه گرام ضبط می شد. به گونه ای که مثلا اگر یکی از نوازندگان در طول نواختن قطعه دچار خطایی می شد، می بایست تمام فرآیند اجرا و ضبط از نخست صورت می گرفت. شخص صدابردار نیز معمولاً یک مهندس الکترونیک و متخصص استودیو بود که مسئول جایگذاری صحیح میکروفون و ضبط صدا بر روی صفحه بود.  از محاسن این روش ضبط، زنده و طبیعی بودن موسیقی اجرایی و صداهای ضبط شده آنالوگ بود.  از جمله معایب آن هم می توان به عدم امکان تغییرات اساسی و عمده در صداهای ضبط شده اشاره کرد. پس از مدتها نوارهای مغناطیسی  جایگزین صفحه گرام شد.  فرایند تولید نوار مغناطیسی کم هزینه تر بود و امکان ضبط مجدد داشت ولی همچنان معایب عمده ی روش پیشین همچنان بر طرف نشده بود؛ به طور مثال اگر در یک گروه موسیقی جَز(Jazz)، بلندی صدای (سطح دامنه) ساکسیفونِ تکنواز (سولو-Solo) نسبت به سازهای دیگر در سطحِ کمتری می بود، صدابردار نمی توانست بدون تغییر در رنگ صدای سازهای دیگر( که در محدوده فرکانسی ساکسیفون قرار داشتند) بلندی صدای ساکسیفون را افزایش دهد.

به دلیل وجود مشکلاتی از این قبیل، دانشمندان و متخصصین الکترونیک آن دوره به این فکر افتادند تا بتوانند صدای سازهای در حال اجرا را به  صورت موازی و در چند نوار مغناطیسی مجزا ضبط کنند تا بتوانند کنترل بیشتری روی آنها داشته باشند. با اختراع دستگاه های ضبط چند شیار(مالتی ترک – Multi Track)  آنالوگ، که به دهه پنجاه میلادی باز می گردد، تحوّل عظیمی در شیوه ی ضبط قطعات موسیقی پدید آمد.  در نهایت اولین رکوردر مالتی ترک که مورد بهره برداری قرار گرفت توسط لس پاول (Les Paul) معرفی و سپس توسط کمپانی Ampex تولید و ارائه شد. به جرات می توان گفت پیدایش سیستم های ضبط چند شیار یک انقلاب اساسی در موسیقی بود. سبکهای موسیقی بسیاری بوجود آمدند که تولدشان مدیون پیدایش دست گاه های ضبط مالتی ترک است (امروز نیزهمچنان شاهد ظهور سبکهای جدید هستیم). امروزه با گذشت حدود نیم قرن از اختراع اولین دستگاه ضبط مالتی ترک، گونه های مختلفی از دستگاه های ضبط مالتی ترک تولید و در دسترس متخصصین صدا است. از مالتی ترک رکوردرهای آنالوگ سخت افزاری تا نمونه های دیجیتال در قالب برنامه های نرم افزاری که می توان آنها را روی کامپیوتر شخصی نصب کرد و استفاده نمود.

به واسطه ی ظهور رکوردرهای مالتی ترک، پردازنده های سیگنال صوتی آنالوگ و دیجیتال گوناگونی تولید شدند که مهندسین صدا می توانند با استفاده از آنها کنترل بسیار دقیق تری روی صداهای ضبط شده چند شیاری داشته باشند، به طوری که می توان صداهای ضبط شده در هر ترک را جداگانه پردازش کرده و در نهایت صداهای پردازش شده مالتی ترک را با هم ترکیب (Mix) نمود.  پردازنده هایی که امروزه نمونه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری آن در شکل و شمایل متفاوت و عملکرد مخصوص به خود در صنعت صدا دیده می شوند.

همگام با رشد تکنولوژی، استودیوهای دیجیتال خانگی به دلیل هزینه های بسیار پایین تر نسبت به استودیوهای بزرگ و حرفه ای آنالوگ پیشین، نظر علاقمندان زیادی را به خود جلب کرده است؛ به طوری که بسیاری از نوازندگان، خوانندگان و آهنگسازان مشهور دنیا نیز یک استودیو دیجیتال خانگی دارند؛ تا حدی که ضبط، میکس و گاهاً مسترینگِ بسیاری از قطعات پرفروش و پر طرفدار موسیقی در همین استودیوهای خانگی انجام می شود. از ویژگی های مثبت استودیوی دیجیتال خانگی می توان به کاهش چشمگیر هزینه های ضبط، عدم نیاز به رفت و آمد در ترافیک شلوغ شهری، امکان ضبط و کار بر روی پروژه ها در هر ساعت از شبانه روز، تکرار ضبط در روزهای بعد در صورت عدم رضایت و  بسیاری دیگر اشاره نمود. اما نباید فراموش کرد که به دنبال این همه پیشرفت و پیدایش سبک های جدید موسیقی، بالطبع نیاز به آموزش صحیح و استاندارد در نحوه ی کاربری پردازنده ها جهت رسیدن به صدایی دقیق و خوشایند بیشتر از پیش احساس می شود.

در این بین دغدغه ی بسیاری از تولیدکنندگان موسیقی که در استودیوهای دیجیتال خانگی خود فعالیت دارند، رسیدن به کیفیت صدای خوب و مشابه نمونه های خارجی است!!!

با توجه به این نیاز، اغلب با سوالاتی از این قبیل مواجه می شویم که :

 • آیا می توان در استودیو دیجیتال خانگی موسیقی با کیفیت تولید کرد؟
 • چه ابزاری برای رسیدن به یک میکس خوب و قابل قبول نیاز است؟

به اختصار می توان پاسخ داد که فرآیند تولید موسیقی از نوشتن یا زمزمه ی یک ملودی ساده شروع می شود که توسط علوم تئوری موسیقی، سلفژ، هارمونی، کنترپوان، ساز شناسی، ارکستراسیون و … به یک قطعه موسیقی تبدیل می گردد. سپس نوبت ضبط یا سمپلینگ است که سازها توسط صدابردار در استودیو ضبط می شوند و یا توسط سینتیستیزرها یا سمپل ها صدا گذاری می شوند. ترک های ضبط یا سمپل شده توسط مهندس میکس، ترکیب شده و در آخر توسط مهندس مسترینگ نهایی سازی (Master) می شوند و آماده شنیدن خواهند بود. تمامی مراحل بالا به صورت دقیق و زنجیر وار با هم در ارتباط هستند و هرگونه کمی و کاستی در هر مرحله، مرحله بعدی را تحت تاثیر قرار می دهد.

در نتیجه  تولید قطعات موسیقی فاخر و با کیفیت در هر سبک و سیاق، مستلزم کسب دانش تئوری و عملی دقیق و تجربه ای است که دستیابی به آن با شرکت در دوره های آموزشی جامع و استاندارد که توسط مدرسی حاذق، با تجربه و دلسوز ارائه می شود، میسر است.

با افتخار می گوییم کارگاه دو روزه میکس دیجیتال موسیقی که توسط گروه فناوری مهندسی صدا ارائه می شود، جامع ترین و کاربردی ترین کارگاه میکس دیجیتال است که تا کنون در کشور برگزار می گردد؛ سر فصل ها و روش  پیش برد کارگاه، مطابق با آخرین فناوری مهندسی صدا و سال ها تجربه، تحقیق و بررسی متـدهای مشهورترین مهندسین میکس و مسترینگ (Bob Ludwig، Bob Katz،Bernie Grundman ،Gene Paul ،Alan Parsons ،Emily Lazar ، Marcella Araica و …) و همچنین مطالعه کورس های آموزشی معتبرترین دانشگاه ها و اینیستیتوهای مهندسی صدا و موسیقی دنیا (Berklee،Full Sail University ،SAE Institute ،Institute of Production and Recording ، و …)  توسط سعید روشنی کارشناس، محقق و مدرس موسیقی الکترونیک و مهندسی صدا انتخاب شده است.

فهرست موضوعات مورد بحث در این کارگاه :

 • تاریخچه میکس موسیقی
 • هدف از میکس موسیقی
 • فیزیک صوت و کاربرد آن در میکس موسیقی
 • اکوستیک استودیوی میکس
 • سیستم کامپیوتر مناسب جهت میکس موسیقی مالتی ترک
 • نقش کانورتور (Sound Card) در پروسه ی میکس
 • اسپیکر مانیتورینگ و اهمّیّت آن
 • کالیبراسیون سیستم مانیتورینگ
 • کابل و کانکتور
 • چیدمان اصولی سیستمهای استودیو میکس
 • نرم افزارهای مناسب میکس
 • پردازنده های دیجیتال و شبه آنالوگ نرم افزاری و سخت افزاری
 • معرفی پردازنده های دیجیتال برتر و آنالیز عملکرد آنها
 • کارگاه عملی میکس دیجیتال موسیقی اکوستیک
 • کارگاه عملی میکس دیجیتال موسیقی الکترونیک

 

سوالات متداول:

 • این کارگاه مناسب چه افرادی است؟

این کارگاه مناسب افرادی است که علوم استاندارد و آکادمیک میکس را پیشتر آموخته اند و در این حرفه مشغول به فعالیت می باشند و قصد دارند مشکلات خود را مرتفع سازند و یا افرادی که به صورت تجربی و مطالعات جسته گریخته یا دیدن ویدئوهای آموزشی، با میکس آشنایی دارند و علاقمند به دنبال کردن علمی و دقیق این فن هستند.

 • آیا در این کارگاه میکس آموزش داده می شود؟

در این کارگاه دو روزه که به مدت هشت ساعت برگزار می گردد، دو پروژه مالتی ترک استاندارد ( 1- موسیقی اکوستیکی 2-موسیقی الکترونیک) از پایه میکس می شوند و هنرجو می تواند تمامی مراحل میکس را گام به گام مشاهده کرده و مشکلات خود را مرتفع سازد. لازم به ذکر است که در این کارگاه، میکس آموزش داده نمی شود بلکه به سوالات و اشکالات هنرجو پاسخ داده می شود.

 • آیا کارگاه مسترینگ هم شامل این کارگاه است؟

خیر. این کارگاه دو روزه صرفا در خصوص میکس برگزار می گردد و کارگاه مسترینگ در آینده ای نزدیک و برای افرادی که در کارگاه دو روزه میکس شرکت کرده اند برگزار خواهد شد.

 • نرم افزار مورد استفاده در این کارگاه چیست؟

اساس و کانون اصلی کارگاه دو روزه ی میکس بررسی اصول و قواعد علمی میکس دیجیتال چه به صورت نرم افزاری و چه سخت افزاری می باشد. با این حال به جهت عمومیت استفاده از نرم افزار در استودیو های خانگی یکی از نرم افزار های لاجیک پرو، پروتولز، کیوبیس و یا استودیو وان انتخاب می شوند.

 • پلاگین های مورد استفاده در این کارگاه کدامند؟

Waves – FabFilter – Lexicon – Altiverb – IK Multimedia T-RackS – iZotope – PSP AudioWare – Nicky Romero Kickstart

 • پیش نیاز شرک در این کارگاه چیست؟

پیش نیاز : آشنایی با علوم فیزیک صوت،اکوستیک و سیستم مانیتورینگ، سیگنال پروسسور و اصول میکس

 • آیا در ازاء شرکت در این کارگاه مدرک ارائه می شود؟

در جواب این سوال باید بگوییم که خوشبختانه در هیچ جای جهان، فعالیت در هنر و ارائه آثار هنری توسط یک هنرمند مشروط به داشتن مدرک هنری وی نیست! با کمی جستجو میتوان دریافت که بسیاری از هنرمندان مشهور دنیای موسیقی، سینما و … هیچ مدرکی در رابطه با رشته هنری خود ندارند و غالبا مدارک تحصیلی شان با رشته هنری شان نا مرتبط است. مدرک هنری هنرمند، کیفیت آثار هنری است که ارائه می دهد! با این حال پس از اتمام کارگاه، گواهی ای مبتنی بر شرکت در این کارگاه به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد.

 • کارگاه دو روزه میکس دیجیتال موسیقی به چه صورت برگزار می شود؟

کارگاه دو روزه ی میکس دیجیتال موسیقی به صورت خصوصی ( تک نفره)، نیمه خصوصی (چهار نفر) و عمومی ( ده الی پانزده نفر) و مجموعا در هشت ساعت و در طی دو روز (هر روز دو جلسه ی دو ساعتی) برگزار می گردد. مابین جلسات دو ساعتی، نیم ساعت زمان استراحت همراه با پذیرایی جهت راندمان بهتر در نظر گرفته شده است. بدیهی است کارگاه های نیمه خصوصی و عمومی به صورت پیش ثبت نام (رزرو) و در صورت رسیدن به حد نصاب برگزار خواهند شد.

 • آیا کارگاه دو روزه میکس فقط در تهران برگزار می گردد؟

خیر. امکان برگزاری کارگاه دو روزه ی میکس، کارگاه های دیگر و حتی دوره های آموزشی کامل و فشرده در صورت به حد نصاب رسیدن تعداد نفرات و همچنین فراهم شدن ملزومات برگزاری کارگاه، در شهرهای دیگر میسر است.

 • آیا در این رابطه کارگاه های دیگری برگزار می شود؟

بله! به زودی کارگاه یک روزه مسترینگ، کارگاه دو روزه فیزیک صوت و اکوستیک، کارگاه چهار روزه طراحی صدا با سینتیسایزر (Synth Programming) و … برگزار خواهد شد که به اطلاع شما خواهد رسید!

 • برای ثبت نام چه باید بکنم؟

جهت ثبت نام در کارگاه دو روزه میکس دیجیتال موسیقی، پس از تکمیل فرم ثبت نام نسبت به پرداخت شهریه ثبت نام اقدام نمایید و تصویر رسید پرداختی را از طریق تلگرام ارسال بفرمایید تا در فرم ثبت نام شما درج شود. چنانچه در کلاس های نیمه خصوصی و یا عمومی ثبت نام کرده اید، صبور باشید تا پس از به حد نصاب رسیدن متقاضیان، زمان و مکان برگزاری کلاس به شما اعلام شود.

 • اگر کلاس های نیمه خصوصی و عمومی به حد نصاب نرسید چه کنیم؟

ممکن است به جهت تخصصی بودن این فن، برای به حد نصاب رسیدن متقاضیان بین یک الی سه هفته زمان لازم باشد. چنانچه در این مدت کارگاه برگزار نشود با توافق متقاضیانی که ثبت نام کرده اند می توانید زمان بیشتری منتظر بمانید و یا با پرداخت مابه التفاوت هزینه در کارگاه نیمه خصوصی و یا خصوصی شرکت نمایید. در نهایت در صورت عدم برگزاری هیچ یک از کارگاه ها مبلغ پرداختی شما در مرحله ثبت نام به صورت تمام و کمال مسترد خواهد شد.

«نحوه برگزاری و هزینه ی شرکت در کارگاه دو روزه ی میکس دیجیتال موسیقی »

1- خصوصی  _ تک نفره _ چهار روز (مجموعا هشت ساعت) _ دو میلیون و پانصد هزار تومان

2- نیمه خصوصی _  دو نفر _ چهار روز (مجموعا هشت ساعت) _ هر نفر یک میلیون و پانصد هزار تومان

جهت ثبت نام مشخصات خود را از طریق تلگرام به شماره  ۴۸۰۷ ۱۳۳ ۰۹۱۲ ارسال بفرمایید تا با شما تماس بگیریم.