آنلاین موسیقی بسازید!

استفاده از نرم افزارهای تحت وب نظیر فتوشاپ ، مووی میکر و … روز به روز در میان کاربران اینترنت بیشتر می شود. در این میان موسیقیدانان نیز بی بهره نیستند و شاهد توسعه ی نرم افزارهای مربوط به موسیقی تحت وب هستیم.  نرم افزارهای تحت وب امکان استفادهاز نرم افزار مورد نیازمان را در زمانی که به سیستم خود دسترسی نداریم میسر می سازند.

AudioSauna نام نرم افزار سکوئنسر تحت وب و محصول کمپانی Naive Solutions می باشد. این کمپانی در سال 2011 توسط Aaro Väänänen در Helsinki فنلاند بنیان نهاده شد. هدف این کمپانی توسعه نرم افزارهای کاربردی و ساده تحت وب و همچنین گوشی های هوشمند می باشد.

analogsynth

AudioSauna دارای یک سینتی سایزر FM ، یک سینتی سایزر شبیه سازی شده آنالوگ و یک سمپلر می باشد که از منوی Track می توان به آنها دسترسی داشت.در نوار بالا منو های File , Edit , Track ,Options , Help قرار گرفته اند.

برای شروع به تولید موسیقی کافی است از منوی File گزینه ی New Song را انتخاب کنیم یا از شورت کات Ctrl+N استفاده نماییم.

01

سپس از منوی Track سینت یا سمپلر مورد استفاده را انتخاب کنیم با این عمل یک لاین ایجاد شده و پنجره مربوط به سینت یا سمپلر نمایان میگردد.

02

حال با ابزار Pencil Tool در مقابل ترک ایجاد شده به اندازه ی لازم یک ایونت بلنک ایجاد نماییم.

03

مجدد با انتخاب گزینه ی ابزار Selection Tool از نوار ابزار و با دابل کلیک کردن روی ایونت ایجاد شده وارد پیانو رول شویم. جهت باز گشت به صفحه تنظیم می تمانیم از گزینه ی Show arrange که به صورت سه خط افقی کوچک در نوار بالا و سمت راست نرم افزار تعبیه شده استفاده نماییم.

04

با استفاده از منوی Set snap to grid size می توانیم دیرند نت مورد نظر را جهت کوانتایزیشن انتخاب و با کمک ابزار Snap to grid که به شکل یک قفل طراحی شده این حالت را فعال کنیم .  حال با دانش موسیقایی و بهره مندی از صداهای از پیش طراحی شده  و یا طراحی صدای مورد نظر در هریک از سینت ها یا سمپلر اقدام به تولید موسیقی مورد نظر بنماییم.  می توان با انتخاب ابزار Note edit tool در رول پیانو که به شکل یک نت چنگ طراحی شده، ولوسیتی هر یک از نتهای نوشته شده به زبان میدی را تنظیم کرد یا به تعدادی نت حالت کا آف داد.  همچنین در قسمت میکسر امکان بالانس داینامیکی لاین ها ، پنینگ و استفاده از دو افکت ریورب و دیلی وجود دارد.

05

دیگر امکانات نرم افزار:

_ در صورت بستن پنجره مربوط به سینت یا سمپلر می توان پس از انتخاب ترک مربوطه از منو Options گزینه Show selected device را فعال کرد.

_ با استفاده از کلید تب روی کیبورد نیز می توان بین صفحه تنظیم و پیانو رول سوئیچ نمود.

_ امکان نواختن توسط کیبورد کامپیوتر در این نرم افزار وجود دارد و در صورت تاخیر از گزینه ی Preferences در منوی Edit میزان بافرسایز را روی کمترین مقدار قرار دهید. توجه داشته باشید با این کار پردازشگر کامپیوتر شما از حداکثر قدرت خود برای محاسبات لازم جهت تولید صدای بدون تاخیر استفاده خواهد کرد.

_ امکان ذخیره سازی پروژه تولید شده بر روی کامیوتر شما از منوی فایل و با فرمت song وجود دارد.

_ همچنان می توان موسیقی تولید شده را با فرمت WAV خروجی گرفت و در کامپیوتر شخصی ذخیره نمود.