انتخاب کامپیوتر مناسب صدا و موسیقی (قسمت دوم)

PC02

از مهمترین اجزاء سخت افزاری کامپیوترها، فضای ذخیره سازی اطلاعات در آنهاست. فضای ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر ها به دو بخش تقسیم می شود:

1- حافظه ذخیره سازی ثابت یا همان درایو دیسک سخت (HDD) یا درایو جامد (SSD)

2- حافظه دسترسی تصادفی – RAM یا  (Random Access Memory)

حافظه ذخیره دائمی اطلاعات که تا به امروز بیشتر با عنوان هارد دیسک (HDD) شناخته شده است  در واقع همان فضایی است که محل نصب سیستم عامل (OS)، نرم افزار ها و ذخیره سازی سایر اطلاعات مورد نیاز کاربر می باشد. تصور عمومی اغلب کاربران کامپیوتر در حوزه تولید موسیقی و صدا برداری که گمان می کنند مهمترین فاکتور انتخاب هارد دیسک ها میزان فضای ذخیره سازی آنهاست و هرچه هارد دیسک ها قابلیت ذخیره سازی حجم بیشتری از اطلاعات را داشته باشند پس حتما مرغوب تر هستند، اشتباه است. در واقع ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات یکی از فاکتورهای انتخاب هارد دیسک هاست و فاکتورهای مهمتر سرعت جابجایی اطلاعات و بافر سایز یا فضای حافظه موقت هارد دیسک هاست.

هارد دیسک ها در واقع متشکل از تعدادی صفحه دیسک مانند فلزی یا platters هستند که با توجه به ظرفیت هارد تعداد این صفحات متغیر است. این صفحات توسط یک موتور که به وسیله ی یک کنترل کننده هدایت می شود به چرخش در  می آیند تا اطلاعات را توسط یک هد جابجا کنند. یکی از عوامل بسیار موثر در سرعت عملکرد کامپیوتر همان سرعت جابجایی اطلاعات در حافظه ذخیره سازی ثابت است. هارد دیسک ها با سرعت چرخش گوناگونی تولید شده اند. بیشتر لپ تاپ های امروزی هارد دیسک هایی با سرعت چرخش 5400 دور در دقیقه دارند. هارد دیسک های حرفه ای و تخصصی تر سرعتهایی در حدود 7200 دور تا 10000 دور بر دقیقه دارند که تاثیر چشمگیری بر سرعت عملکرد یک کامپیوتر حرفه ای دارند. هارد دیسک ها دارای بخش بسیار مهمی به نام حافظه ی بافر (Buffer) هستند. این حافظه برای تطبیق سرعت هارد دیسک با CPU و RAM مورد استفاده قرار می گیرد. در سیستمهای حرفه ای معمولا سرعت عمل CPU بسیار از سرعت عمل بهترین هارد دیسک ها هم بیشتر است. بنابراین هرچه مقدار Buffer هارد بیشتر باشد سرعت عملکرد کلی کامپیوتر بیشتر خواهد بود. امروزه هارد دیسک هایی با بافر 128 مگابایت نیست تولید شده اند. اما قضیه به اینجا ختم نمی شود.

چندی پیش شركت سامسونگ اقدام به طراحي و ساخت سري جديدي از حافظه های ذخیره سازی دائمی با معماری flash نمود كه جايگزين هارد دیسک هاي قديمي تر شد. SSD یا (solid state disk) در واقع حافظه ذخیره سازی دائمی هستند که فاقد قطعات مکانیکی متحرک یا دیسک سخت می باشند. در واقع برای تبادل اطلاعات به شیوه ی فلش مموری ها عمل می کنند و در تولید آنها از حافظه هاي فلاش و حافظه هاي SDRAM استفاده مي شود. همین امر موجب شده تا با سرعتی خارج از تصور تبادل اطلاعات نمایند. به لطف این تکنولوژی حافظه کش یا بافر سایز SSD های مرغوب به رقمی بالاتر از یک گیگابایت بر ثانیه رسیده و با این وجود از قابلیت جابجایی دیتا با سرعتی قریب به 500 مگابایت بر ثانیه برخوردار هستند. از ویژگیهای مثبت SSD هما می توان موارد ذیل را نام برد:

  • SSD ها به دليل نداشتن قطعات متحرك زمان تأخير كمتري نسبت به هارد دیسک های سخت  معمولي دارند و به این ترتیب موجب افزایش چشمگیر سرعت کامپیوتر خواهند شد.
  • SSD ها از انرژي كمتري استفاده مي كنند و به مراتب حرارت كمتري توليد مي كنند كه با توجه به شرايط ذكر شده استفاده از آنها در كامپيوتر هاي لپ تاپ و البته دسکتاپ بسيار ايده آل و مقرون به صرفه است.

تنها نقطه ضعف SSD ها قیمت بسیار بالای به خصوص در ظرفیت های بالا تر آنها نسبت به دیسک های سخت (HDD) است که البته هر چه به جلو تر می رویم با نزول قیمت مواجه خواهیم شد. در نتیجه یکی از فاکتورهای بسیار موثر در انتخاب کامپیوتر حرفه ای جهت کار تخصصی صدا و موسیقی بهره گیری از SSD به جا یا در کنار HDD  است.  برای صرفه جویی در هزینه می توان سیستم عامل و نرم افزار های ضروری را در یک SSD با ظرفیت پایینتر و البته از نوع مرغوب نصب نمود و باقی اطلاعات را در یک هارد دیسک  اینترنال یا اکسترنال با کیفیت ذخیره نمود.

در مقاله بعدی به بررسی حافظه دسترسی تصادفی یا  (RAM (Random Access Memory و نقش آن در بهبود سرعت کامپیوتر تخصصی خواهیم پرداخت.

نویسنده: سعید روشنی

مطالب مرتبط:

انتخاب کامپیوتر مناسب صدا و موسیقی ( قسمت اول)