PC02

انتخاب کامپیوتر مناسب صدا و موسیقی (قسمت دوم)

از مهمترین اجزاء سخت افزاری کامپیوترها، فضای ذخیره سازی اطلاعات در آنهاست. فضای ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر ها به دو بخش تقسیم می شود:

۱- حافظه ذخیره سازی ثابت یا همان درایو دیسک سخت (HDD) یا درایو جامد (SSD)

۲- حافظه دسترسی تصادفی – RAM یا  (Random Access Memory)

حافظه ذخیره دائمی اطلاعات که تا به امروز بیشتر با عنوان هارد دیسک (HDD) شناخته شده است  در واقع همان فضایی است که محل نصب سیستم عامل (OS)، نرم افزار ها و ذخیره سازی سایر اطلاعات مورد نیاز کاربر می باشد. تصور عمومی اغلب کاربران کامپیوتر در حوزه تولید موسیقی و صدا برداری که گمان می کنند مهمترین فاکتور انتخاب هارد دیسک ها میزان فضای ذخیره سازی آنهاست و هرچه هارد دیسک ها قابلیت ذخیره سازی حجم بیشتری از اطلاعات را داشته باشند پس حتما مرغوب تر هستند، اشتباه است. در واقع ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات یکی از فاکتورهای انتخاب هارد دیسک هاست و فاکتورهای مهمتر سرعت جابجایی اطلاعات و بافر سایز یا فضای حافظه موقت هارد دیسک هاست.

HDD انتخاب کامپیوتر مناسب صدا و موسیقی (قسمت دوم)

هارد دیسک ها در واقع متشکل از تعدادی صفحه دیسک مانند فلزی یا platters هستند که با توجه به ظرفیت هارد تعداد این صفحات متغیر است. این صفحات توسط یک موتور که به وسیله ی یک کنترل کننده هدایت می شود به چرخش در  می آیند تا اطلاعات را توسط یک هد جابجا کنند. یکی از عوامل بسیار موثر در سرعت عملکرد کامپیوتر همان سرعت جابجایی اطلاعات در حافظه ذخیره سازی ثابت است. هارد دیسک ها با سرعت چرخش گوناگونی تولید شده اند. بیشتر لپ تاپ های امروزی هارد دیسک هایی با سرعت چرخش ۵۴۰۰ دور در دقیقه دارند. هارد دیسک های حرفه ای و تخصصی تر سرعتهایی در حدود ۷۲۰۰ دور تا ۱۰۰۰۰ دور بر دقیقه دارند که تاثیر چشمگیری بر سرعت عملکرد یک کامپیوتر حرفه ای دارند. هارد دیسک ها دارای بخش بسیار مهمی به نام حافظه ی بافر (Buffer) هستند. این حافظه برای تطبیق سرعت هارد دیسک با CPU و RAM مورد استفاده قرار می گیرد. در سیستمهای حرفه ای معمولا سرعت عمل CPU بسیار از سرعت عمل بهترین هارد دیسک ها هم بیشتر است. بنابراین هرچه مقدار Buffer هارد بیشتر باشد سرعت عملکرد کلی کامپیوتر بیشتر خواهد بود. امروزه هارد دیسک هایی با بافر ۱۲۸ مگابایت نیست تولید شده اند. اما قضیه به اینجا ختم نمی شود.

HDD انتخاب کامپیوتر مناسب صدا و موسیقی (قسمت دوم)

چندی پیش شرکت سامسونگ اقدام به طراحی و ساخت سری جدیدی از حافظه های ذخیره سازی دائمی با معماری flash نمود که جایگزین هارد دیسک های قدیمی تر شد. SSD یا (solid state disk) در واقع حافظه ذخیره سازی دائمی هستند که فاقد قطعات مکانیکی متحرک یا دیسک سخت می باشند. در واقع برای تبادل اطلاعات به شیوه ی فلش مموری ها عمل می کنند و در تولید آنها از حافظه های فلاش و حافظه های SDRAM استفاده می شود. همین امر موجب شده تا با سرعتی خارج از تصور تبادل اطلاعات نمایند. به لطف این تکنولوژی حافظه کش یا بافر سایز SSD های مرغوب به رقمی بالاتر از یک گیگابایت بر ثانیه رسیده و با این وجود از قابلیت جابجایی دیتا با سرعتی قریب به ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه برخوردار هستند. از ویژگیهای مثبت SSD هما می توان موارد ذیل را نام برد:

  • SSD ها به دلیل نداشتن قطعات متحرک زمان تأخیر کمتری نسبت به هارد دیسک های سخت  معمولی دارند و به این ترتیب موجب افزایش چشمگیر سرعت کامپیوتر خواهند شد.
  • SSD ها از انرژی کمتری استفاده می کنند و به مراتب حرارت کمتری تولید می کنند که با توجه به شرایط ذکر شده استفاده از آنها در کامپیوتر های لپ تاپ و البته دسکتاپ بسیار ایده آل و مقرون به صرفه است.

تنها نقطه ضعف SSD ها قیمت بسیار بالای به خصوص در ظرفیت های بالا تر آنها نسبت به دیسک های سخت (HDD) است که البته هر چه به جلو تر می رویم با نزول قیمت مواجه خواهیم شد. در نتیجه یکی از فاکتورهای بسیار موثر در انتخاب کامپیوتر حرفه ای جهت کار تخصصی صدا و موسیقی بهره گیری از SSD به جا یا در کنار HDD  است.  برای صرفه جویی در هزینه می توان سیستم عامل و نرم افزار های ضروری را در یک SSD با ظرفیت پایینتر و البته از نوع مرغوب نصب نمود و باقی اطلاعات را در یک هارد دیسک  اینترنال یا اکسترنال با کیفیت ذخیره نمود.

در مقاله بعدی به بررسی حافظه دسترسی تصادفی یا  (RAM (Random Access Memory و نقش آن در بهبود سرعت کامپیوتر تخصصی خواهیم پرداخت.

نویسنده: سعید روشنی

مطالب مرتبط:

انتخاب کامپیوتر مناسب صدا و موسیقی ( قسمت اول)

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *