بیایید داب استپ(Dubstep) بسازیم!

how to make dubstep

یکی از صداهای اصلی مورد استفاده در این سبک Wobble Bass است. Wobble به معنای وول خوردن است و همانطوری که از نامش پیداست این نوع صدای بیس یکنواخت نیست و مدام در حال وول خوردن می باشد.

 در تولید Wobble Bass از LFO بر روی فیلتر کات آف فرکانسی استفاده می شود تا متناسب با نرخ  تعیین شده، فیلتر باز و بسته شود و حالت وول خوردن صدای بیس را ایجاد نماید.

ابتدا طراحی صدای Wobble Bass توسط سینتیسایزر Operator در نرم افزار Ableton را آموزش می دهیم.

1- از قسمت Instruments Browser در نرم افزار Ableton، سینتیسایزر Operator را به محیط Devices Drop رها می کنیم. همانطور که مشاهده می کنیم یک MIDI Track با تایتل Operator ایجاد و پنل Operator در قسمت Device view Selector مشاهده می شود.(تصویر زیر)

2- در Operator چهار Oscillator داریم که از پایین به بالا با حروف A,B,C,D نمایش داده شده اند. روی C و D کلیک میکنیم تا غیر فعال شوند. (پس از غیر فعال شدن از حالت رنگی به خاکستری تبدیل می گردند)

3- با کلیک در فضای Oscillator A، ( زمینه این آسیلیتور به رنگ خاکستری روشن در می آید) پارامتر هایش در پنل وسط آشکار می شود.در این پنل Wave فرم را روی Square D قرار می دهیم. روتاری Level را در آسیلیتور A روی -12dB و در آسیلیتور B موجی سینوسی با سطح دامنه 5dB- قرار می دهیم.(تصویر زیر)

4- روی کلید کنار گزینه Filter کلیک چپ می کنیم تا به رنگ آبی در آمده و فیلتر فعال شود. مقدار Freq را روی 200Hz می گذاریم و مقدار Res را %15 انتخاب می کنیم.

5- روی کلید کنار LFO نیز کلیک چپ می کنیم تا فعال شود.در قسمت LFO دو منوی کشویی وجود دارد، سمت چپی نوع موج را انتخاب می کند که روی Sine می گذاریم. منوی کشویی وسطی LFO Frequency Range است که گزینه Sync را انتخاب می کنیم. سپس Rate را روی 1/8 و Amount را روی %75 قرار می دهیم. با تغییر مقدار Rate در حالت Sync متناسب تاثیر LFO متناسب با مترونوم نرم افزار Ableton ریتم می گیرد.

6- همانطور که رویLFO هستیم از نمایشگر وسط گزینه FIL را در بخش A فعال می کنیم. (بافعال کردن این گزینه به LFO اجازه می دهیم تا روی فیلتر کات آف تاثیر بگذارد). در همین بخش منوی کشویی پایین گزینه ی Dest. B را روی گزینه ی F Freq می گذاریم.

تا به اینجا شما موفق شده اید یک صدای Wobble Bass طراحی کنید. (برای تنوع در صدا و رسیدن به هدف می توانید از آسیلیتور های دیگر، شکل موج های دیگر با تنظیمات پارامتر های مختلف استفاده کنید و با پردانده هایی نظیر، اکولایزر،فلنجر، دیستروشن و … به Timber مورد نظر برسید.)

اکنون نوبت به صدای Sub Bass  است.

1- یک اپراتور دیگر در یک ترک MIDI دراپ کنید.

2- در آسیلیتور A یک موج سینوسی با دامنه -15dB- انتخاب می کنیم. مقدار Coarse را روی 2 قرار می دهیم.

3- در آسیلیتور B نیز یک موج سینوسی با دامنه 0dB و مقدار Coarse را 0.5 انتخاب می کنیم.

4- در آسیلیتور C با انتخاب گزینه ی Oscillator در پنل وسط انتخاب 32 هارمونیک ، هارمونیک های فرد را به صورت رمپ ایجاد می کنیم و روتاری Level را روی 21dB -و مقدار Coarse را 0.5 قرار می دهیم.

5- در آسیلیتور D یک موج سینوسی با دامنه 26dB- و مقدار   Coarseرا 0.5 انتخاب می کنیم.

6- LFO را فعال و روی Sync با تنظیم 1/16 برای Rate و 33% برای Amount روی کات آف فیلتر روتینگ می کنیم و ADSR فیلتر را متناسب با تصویر زیر تنظیم می نماییم.

7- تنظیمات فیلتر را نیز با انتخاب شیب 12dB بر اکتاو و فرکانس 283 هرتز مطابق تصویر بالا انجام دهید.

8- مقدار 12+ را برای Transpose انتخاب می کنیم.

9- روتینگ را همانند تصویر روی گزینه 9 قرار می دهیم.

لاین Sub Bass نیز آماده است. می توانید از یک نت کشیده در ضرب قوی برای تم خود استفاده کنید.

پترن ترک درامز را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

حالا می توانید متناسب با سلیقه خود یک تم در سبک DubStep ایجاد کنید و سپس به تنظیم آن بپردازید. در ادامه پروژه Ableton به صورت فایل زیپ برای دانلود و درک بهتر قرار داده شده است.

دانلود پروژه 

نویسنده: سعید روشنی

مطالب مرتبط:
Dubstep