تاریخچه ی ضبط مالتی تِرَک

THE-LES-PAUL-CONSOLE

ضبط مالتی تِرَک صدا فرآیندی است که توسط آن سیگنالهای الکتریکی حاصل از امواج صوتیِ دریافت شده توسط مایکروفون ها و  سازهای الکتریکی به صورت موازی بر روی دو یا چند ترک صوتی ضبط می شوند  و در هنگام باز پخش در هماهنگی کامل نسبت به هم باقی می مانند.

نخستین سیستم صدای استریو جهت استفاده در تکنولوژی تلفن در سال 1881 توسط Clément Ader (مخترع و مهندس فرانسوی) معرفی شد. سالها بعد Charles A. Hoxie یکی از مخترعین و محققین کمپانی جنرال الکتریک در زمینه صدای فیلم، سیستم  Pallophotophone را (در سال 1922) معرفی کرد. یک سیستم ضبط و پخش صدا به صورت اپتیکال روی فیلم 35 میلیمتری. چالرز در سالهای فعالیتش ( 1912 تا 1932) در کمپانی جنرال الکتریک، فرایند قرار دادن صدای ضبط شده بر روی فیلم را توسعه یافت، به طوری که برخی از سیستمها از 12 تِرَک به طور موازی استفاده می کردند. Alan Blumlein مهندس الکترونیک بریتانیایی در سال 1933 سیستم ضبط استریوفونیک و صدای فراگیر را برای دیسک و فیلم ارائه داد. تاریخچه ضبط صدای مالتی تِرَک مدرن که از نوار مغناطیسی استفاده شد به سال 1943 باز می گردد که رکوردر دو هد نوار استریو اختراع شد.

توسعه بزرگ بعدی در ضبط مالتی تِرَک به سال 1953 باز می گردد. زمانی که Les Paul گیتاریست مشهور امریکایی، طرح رکورد همزمان 8 تِرَک را ارائه داد. این طرح توسط کمپانی امریکایی Ampex به صورت تجاری توسعه یافت و در سال 1955 میلادی اولین سیستم ضبط صدای Sel-Sync یا Selective Synchronous روانه بازار شد. نخستین رکوردر 8 تِرَک Ampex در سال 1957 میلادی در استودیو خانگی Les Paul نصب شد که قیمتی حدود ده هزار دلار امریکا داشت که در آن هنگام قیمت بسیار زیادی برای یک رکوردر محسوب می شد.

Ampex-8-Track

Ampex 8 Track

les-paul

les-paul

این وضعیت در سال 1979 توسط کمپانی امریکایی TASCAM تغییر کرد. TASCAM Portastudio رکوردری بود که از کاست های نه چندان گران قیمت صوتی، برای ضبط مالتی تِرَک بهره می برد. در اوایل، این کاست ها قابلیت ضبط همزمان 4 تِرَک با کیفیت قابل قبول داشتند که بعدها به 8 تِرَک با کیفیت توسعه یافت و به سرعت به سیستم رکورد مالتی تِرَک محبوب زمان خود تبدیل شد.

 TEAC-144-Portastudio

TEAC 144 Portastudio

در دهه ی 90 میلادی مالتی تِرَک های دیجیتال بر پایه کامپیوترها نظیر پروتولز و بعد ها کیوبیس معرفی شدند که خیلی سریع به رکوردرهای مالتی تِرَک استاندارد بدل شدند. از سال 2000 به بعد کمپانی های مختلفی اقدام به تولید نرم افزار های ضبط مالتی تِرَک کردند که به سرعت در حال پیشرفت بودند و کیفیت بالایی هم ارائه می داند. از جمله آنها میتوان نرم افزار GarageBand را نام برد که در آن هنگام بر روی اکثر کامپیوترهای استودیو های خانگی استفاده می شد.

امروزه اغلب رکوردرهای مالتی تِرَک بر پایه کامپیوترها، توانایی ضبط بینهایت تِرَک همزمان و با کیفیت بسیار بالا را دارند. به لطف این تکنولوژی می توان تنها با یک لپتاپ، میکروفون و کانورتور(DAC-ADC) یک استودیوی ضبط مالتی تِرَک جمع و جور و قابل حمل داشت.

نویسنده : سعید روشنی

فناوری مهندسی صدا

2 نظر در “تاریخچه ی ضبط مالتی تِرَک”

  1. من همیشه تمام مقالات شما رو می خوانم و کسب تجربه و علم می کنم
    همیشه موفق و سربلند باشید آقای روشنی

نظرات بسته شده اند.