روز جهانی صدا (WVD) خجسته باد!

World Voice Day

World Voice Day

روز جهانی صدا (WVD) یک رویداد سالانه در سراسر جهان است که در 16 آوریل هر سال در جشن پدیده صدا برگزار می شود. هدف این است که اهمیت فراوان صدا را در زندگی روزمره مردم نشان دهیم. صدا یک جنبه حیاتی ارتباطات موثر و سالم است و روز جهانی صدا، آگاهی جهانی را در مورد نیاز به پیشگیری از مشکلات صوتی، توانبخشی بیماریهای مربوط به صدا و جهاز صوتی، آموزش بهره وری صحیح و اصولی از صدا در فعالیت های هنری و تحقیق در مورد عملکرد و کاربرد صدا به ارمغان می آورد. هدف از روز جهانی صدا، این است تا افرادی را که از صدای خود برای کسب و کار و یا لذت بردن استفاده می کنند، تشویق کند تا یاد بگیرند از صدا و جهاز صوتی خود مراقبت کنند و بدانند که چگونه به دنبال کمک، آموزش و حمایت از تحقیقات مرتبط با صدا باشند.

تولید صدا در بسیاری از رشته هایی مانند پزشکی، آسیب شناسی گفتار، موسیقی، فیزیک، روانشناسی، فونتیک، هنر و زیست شناسی  و … مورد مطالعه قرار گرفته است.

ایده اختصاص روز خاص به صدا (هر سال در تاریخ 16 آوریل) نخستین بار در سال 1999 توسط انجمن  برزیلی حنجره شناسی و صدا راه اندازی شد. در سال 2002 پروفسور حنجره شناسی پرتغالی، ماری آندریا و سپس رئیس انجمن اروپایی حنجره شناسی، پیشنهاد داد روز جهانی صدا در سراسر جهان جشن گرفته شود.

این ایده در کشورهای مختلف توسعه یافت و به کار گرفته شد و سپس در سال 2012، سه محقق صدا (پروفسور Johan Sundberg (سوئد)، پروفسور Tecumseh Fitch (اتریش) و دکتر Filipa Lã (پرتغال) از کارشناسان صدای تعدادی از کشورها برای تشکیل یک گروه بین المللی جهت برپایی جشن روز جهانی صدا دعوت کردند. در حال حاضر این گروه شامل 66 عضو است که برای شروع وهماهنگی رویدادها روز جهانی صدا در کشورهای مختلف فعالیت می کنند.

در سال 2016 بیش از 700 رویداد (Event) برگزار شد و همه در وب سایت world-voice-day.org ثبت شده است.

امروز 16 آوریل، روز جهانی صدا (WVD) بر همه خوانندگان، گویندگان، بازیگران، مهندسین صدا و همه عزیزانی که با این پدیده ی حیاتی و لذت بخش در ارتباط هستند و همچنین عموم مردم که از این نعمت برخوردارند خجسته باد!
نویسنده: سعید روشنی

t.me/AETChannel