گیتار زدن یک بيمار هنگام انجام عمل جراحی بر روی مغزش

گیتار زدن یک بيمار هنگام انجام عمل جراحی بر روی مغزش پديده ای نيست که بتوان به راحتی آن را در ذهن خود تجسم کرد. اما آقای Brad Carter يک نوازنده گيتار کالیفرنیایی تصميم گرفت با نواختن گيتار همزمان با عمل جراحی مغزش، بیدار بماند و از این طريق به پزشک خود کمک کند.

Brad Carter

به دنبال ابتلای آقای براد (Brad Carter) کارتر به بيماری پارکینسون، اندام وی با لرزش های شدید و ناتوان کننده ای رو به رو شده و زندگی را برای او سخت کرده بود. به همين سبب پزشکان تصميم گرفتند تا نوعی ایمپلنت تنظیم کننده ضربان در مغز وی کار بگذارند تا از اين طریق لرزش ها کنترل شده و مشکل آقای کارتر حل شود. این جراحی دو بار توسط دکتر نادر پوراتیان سرپرست بخش اختلالات اعصاب حرکتی دانشگاه UCLA امریکا بر روی مغز آقای کارتر انجام شد.

تنها مشکل آن بود برای اینکه این دستگاه کاشتنی حداکثر تاثیر را داشته باشد، لازم است هنگام عمل جراحی بيمار بیدار باشد و از میزان هوشياری بالایی برخوردار باشد. به همین منظور عمل جراحی تحت يک بیهوشی موضعی و با شرايط بیداری و هوشیاری کامل آقای کارتر، در حالی که او مشغول نواختن آهنگ های گیتار راک بود، انجام گرفت. در این شرايط او می توانست به طور لحظه ای نسبت به درخواست های پزشک خود عکس العمل نشان داده و جراحی با درصد موفقیت بالايی انجام گيرد.

Brad Carter (متولد 1973 – فورت وُورث (Fort Worth)  تگزاس) گیتاریست، مجسمه ساز، عکاس، بازیگر سینما و تلویزون امریکای است. کارتر فارغ التحصیل رشته هنرهای زیبا از دانشگاه Valdosta State امریکاستشهرت وی به جهت بازی در مجموعه تلویزیونی کاراگاه حقیقی (True Detective) در نقش Charlie Lange به کارگردانی Nic Pizzolatto است که از شبکه HBO امریکا پخش شده است.