بررسی مانیتور ALESIS M1 ACTIVE MkII

M1ActiveMk2
مانیتور ALESIS M1 ACTIVE MkII آپدیتی از مدل مانیتورهای میدان نزدیک محبوب کمپانی آلسیس است.کابینت این مانیتور از جنس MDF سخت با لمینت خاکستری تیره، در ابعاد 15×8.5×10 اینچ ساخته شده است .همچنین از فیبر شیشه جهت اصلاح اکوستیکی (میرایی) آن استفاده شده است .

یونیت بیس / مید رنج از یک درایور 6.5 اینچی  به همراه یک کوایل 1.5 اینچی بهره می برد . توئیتر آن یک اینچ و از یک نخ ابریشمی مخصوص و به شکل گنبدی می باشد.  مخروط ووفر از فیبر کربن  نان وون ساخته شده که نسبت به ووفرهای معمولی و مرسوم بسیار مقاومتر می باشد. کراس اور توئیتر آن در 2kHz واقع شده است. پاسخ فرکانسی این مانیتور خطی و با تالرنس 2dB در محدوده 50Hz – 20kHz می باشد و در محدوده 40Hz حدود 10dB پایین تر است .جهت  کالیبریشن این مانیتور اکولایزری در نظر گرفته نشده است.

مخروط  ووفر توسط یک لاستیک نرم احاطه شده است و کوایل آن نیز در بخش عدسی شکل از جنس نومکس قرار دارد. ماکسیمم پیک SPL هر مانیتور 118 دسی بل در فاصله یک متری  و در فرکانس 80 هرتز تا 3 کیلو هرتز حدود 105 دسی بل و بیشتر از مقدار لازم برای یک مانیتور میدان نزدیک می باشد.

دارای دو آمپلی فایر مجزا درون کابینت ، یکی به توان 25 وات برای توئیتر و دیگری با توان 75 وات جهت ووفر  می باشد. نسبت سیگنال به نویز این آمپلی فایرها در خروجی 112dB است. خروجی هوای باکس این مانیتور در جلوی آن قرار داده شده ، بنابراین نیازی به داشتن فضای زیاد در پشت، هنگام استفاده نیست.  پشت مانیتور یک ورودی کمبو (Combo Jack) با پشتیبانی بالانس و غیر بالانس ، گردونه کنترل ولوم ورودی ، دکمه پاور و ورودی برق قرار دارند.

تست در شرایط استاندارد نشان داد که این مانیتور توانایی پخش  یک صدای خالص به همراه جزئیات با تونال بالانس  و ایمیجینگ بسیار خوب را داراست. ساختار و جنس توئیتر آن سبب می شود تا جزئیات در فرکانس های بالا بسیار دقیق  و حقیقی شنیده شوند بدون حالت تهاجمی که در توئیتر های از جنس فلز وجود دارد. همچنین فرکانس های پایین (Bass) آن دقیق ، کنترل شده  و  واقعی به گوش می رسد.  جنس و ساختار اکوستیکی کابینت موجب شده صدای بیس در فرکانسهای پایین تر از 50 هرتز نیز قابل قبول باشد.  رفتار صوتی این مانیتور آن را در لیست مانیتورهای مهم و جدی قرار می دهد که نمایشگر یک صدای حقیقی با جزئیات دقیق جهت دستیابی به یک میکس خوب می باشد که به شما اجازه می دهد در مدت زمان طولانی بدون خستگی گوش با آن کار کنید. در نهایت با توجه به هزینه ای که برای  این مانیتور می پردازید هر انتظاری را که از یک مانیتور کوچک دارید برای شما برآورده می کند.