آموزش الکترونیکی (e-Learning)

آموزش آنلاین

با توجه به تقاضای هنرجویان و علاقمندان به رشته های آموزشی علوم صدا برداری و موسیقی الکترونیک که گاها به جهت دوری مسافت امکان شرکت در دوره های آموزش حضوری را ندارند، حدود پنج سال است که ضمن برگزاری کلاس های حضوری دوره های آموزش غیر حضوری (Online) را نیز در برخی رشته های آموزشی گنجانده ایم. از جمله مواردی که در حال حاضر به این صورت قابل آموزش هستند دوره کامل موسیقی الکترونیک، صدابرداری استودیویی، DJ، میکس و مسترینگ و دورهی آموزش نرم افزار های موسیقی و صدابرداری می باشند. این دوره ها با توجه به نیاز های هر بخش، به صورت همزمان و غیر همزمان از راه دور آموزش داده می شوند. قبل از هر چیز لازم می دانیم مختصری در مورد این شیوه  آموزش توضیح دهیم.

آموزش از راه دور سابقه‌ای طولانی دارد. تقریباً در اواسط دهه ١٨٠٠ میلادی نخستین مدارس مکاتبه‌ای در اروپا به وجود آمدند که از طریق پست به آموزش تندنویسی و زبانهای خارجی می‌پرداختند. اما سابقه بهره‌گیری از آموزش غیرحضوریِ مبتنی بر فناوری، به اوایل دهه ١٩٠٠ میلادی باز می‌گردد.

ابزارهایی مانند اسلاید و تصاویر متحرک با تولید و توسعه وسایل سمعی بصری، به عنوان ابزار کمک آموزشی به کلاسهای درس راه یافت و ظهور صنعت تلویزیون نقطه عطفی در روند تکاملی آموزش از راه دور پدید آورد. به عبارت دیگر، سبب شد که نظریه پردا زان متخصصان آموزش ازفضای سنتیِ آموزش مکاتبه‌ای خارج شده وبه موازات آن از تلویزیون برای آموزش استفاده کنند.

آموزش الکترونیکی یک شیوه نوین آموزشی می باشد که به منظور دسترسی آسان و ارزان همه به منابع و خدمات آموزشی در هر زمان و در هر مکان با استفاده از فناوری و ارتباطات (از قبیل ابزارهای الکترونیکی) انجام می پذیرد.
در عصر حاضر نیز گسترش سریع شبکه های محلی در سازمان ها و همچنین افزایش روز افزون کاربران اینترنت موجب پدیدار شدن چشم‌اندازهای نو در آموزش اثربخش و خلاقانه و تحقق آرمان «فرصت های برابر آموزشی» با بهره‌‍‎‏‌گیری از سامانه مبتنی بر آموزش الکترونیکی گردیده است.
هر چند آموزش الکترونیکی از فناوری شبکه گسترده جهانی بهره می گیرد، ولی به هیچ وجه به آن محدود نمی شود. در عرصه آموزش الکترونیکی، علاوه بر آموزش بر مبنای وب، آموزش غیرحضوری، آموزش از راه دور، خودآموزی و آموزش بر مبنای رایانه  نیزمی توانند مطرح شوند.
در واقع آموزش الکترونیکی، آموزش و یادگیری توسط ابزارهای الکترونیکی می‌باشد. به طور معمول محتوای دوره آموزشی با استفاده از انتقال صدا، تصویر و متن ارائه می شود که می‌تواند با بهره گیری از ارتباطات دوسویه بین فراگیران و استاد، کیفیت ارائه دوره آموزشی به بالاترین سطح خود برسد.
استفاده از تجهیزات و امکانات پیشرفته تر، امکان ارائه اطلاعات و دانش را با کیفیت بهتر و بالاتر فراهم می سازد. مثلاً در کسب اطلاعات ازطریق وب، هرچه پهنای باند ارسال داده ها بیشتر شود، اطلاعات بیشتری دریافت می شود.

آموزش الکترونیکی همزمان و غیر همزمان

آموزش الکترونیکی به دو صورت همزمان یا غیرهمزمان ارائه می شود. درآموزش همزمان،  دانشجو و مدرس به طور همزمان در یک نرم افزار پیام رسان مانند تلگرام یا اسکایپ لاگین می کنند و به طور مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند. در حالی که در آموزش غیر همزمان، ارتباط با تأخیر برقرار می شود مانند ارتباط با پست الکترونیکی و … .

از ملزومات این شیوه آموزش میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

1- کامپیوتر، تبلت و یا گوشی هوشمند مناسب

2- اینترنت پر سرعت (که امروزه دست یابی به آن میسر است)

3- میکروفون مناسب (استفاده از میکروفون لپ تاپ یا گوشی هوشمند مناسب)

4- هدفون یا اسپیکر

5- وب کم (در صورت نیاز)

6 -نرم افزارهای مورد نیاز جهت آموزش الکترونیکی (مانند اسکایپ، تلگرام، AnyDesk و …)

جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره های آموزش الکترونیکی با ما تماس بگیرید!