Vertical Bi-Amping

vertical-bi-amping

Bi-Amping و Tri-Amping عمل استفاده از دو یا سه تقویت کننده صوتی مجزا (Amplifier) برای راه اندازی یک اسپیکر دو یا سه راهه است (Two Ways – Three Ways).

Bi-Amping عبارت است از استفاده دو واحد تقویت کننده مجزا برای راه اندازی هر اسپیکر دو راهه از طریق یک سیستم صوتی؛ به طوری که یک تقویت کننده مسئول راه اندازی درایو باز تولید فرکانسهای بالا (Tweeter) است و تقویت کننده دیگر مسئولیت راه اندازی درایو باز تولید فرکانسهای میانی و بم (Mid/Bass) را بر عهده دارد.

Tri-Amping عمل بکار گیری سه واحد تقویت کننده مجزا به جهت راه اندازی یک اسپیکر سه راهه است. تقویت کننده اول مسئول راه اندازی درایو توئیتر، تقویت کننده دوم مسئول راه اندازی درایو فرکانسهای میانی و تقویت کننده سوم مسئول راه اندازی درایو فرکانسهای بم (Woofer) می باشد.

نویسنده : سعید روشنی

همانطور که پیشتر در مبحث کراس اوورها توضیح دادیم، دو نوع کراس اوور اکتیو و پسیو داریم. کراس اوور اکتیو قبل از تقویت کننده صدا قرار می گیرد و با ولتاژ و جریان پایین در حدود یک الی دو ولت کار می کند در حالی که کراس اوور پسیو بعد از تقویت کننده و قبل از اسپیکر قرار دارد که با ولتاژ و جریان بالاتر کار می کند.

در مجموع کراس اوور های پسیو نسبت به کراس اوور های اکتیو دقت عمل پایین تری دارند و ناکارآمد تر هستند، از این رو در سیستمهای صوتی حرفه ای که دقت باز تولید صدا و تفکیک فرکانسها اهمیت زیادی دارد از کراس اوور های اکتیو استفاده می شود. در این حالت پس از تفکیک فرکانسهای پایین و بالا توسط کراس اوور اکتیو نیاز به تقویت کننده های مجزا برای هر درایو اسپیکر داریم.
یکی از تفاوت های اصلی اسپیکر مانیتورهای اکتیو با اسپیکرهای اکتیو معمولی وجود همین کراس اوورهای اکتیو است باعث می شود دقت عمل  اسپیکر مانیتورهای اکتیو در بازتولید فرکانسهای زیر و بم و تفکیک آنها بیشتر باشد. البته این نوع کراس اوور هزینه ای به مراتب بیشتر از کراس اوور پسیو دارد و یکی از دلایل گرانتر بودن اسپیکر مانیتورهای اکتیو  نسبت به اسپیکر های اکتیو معمولی است.

به طور کل دو نوع مدار Bi-Amping داریم:

  • مدار Bi-Amping افقی: به طور مثال در اسپیکرهای دو راهه استریو اکتیو، در این روش پس از کراس کردن فرکانسهای زیر و بم، از یک تقویت کننده برای راه اندازی درایو مید/بیس هر دو اسپیکر و از تقویت کننده دیگری برای راه اندازی درایو توئیتر دو اسپیکر استفاده می گردد.
  • مدار Bi-Amping عمودی: به طور مثال در اسپیکرهای دو راهه استریو اکتیو، در این روش پس از کراس کردن فرکانسهای زیر و بم، از یک تقویت کننده برای راه اندازی درایو مید/بیس یک اسپیکر و از تقویت کننده دیگری برای راه اندازی درایو توئیتر آن اسپیکر استفاده می گردد، در اسپیکر دیگر نیز به همین صورت خواهد بود. (این روش در مانیتور های صدا استفاده می گردد)

نویسنده: سعید روشنی