music-box

XOXX Composer

به احتمال زیاد شما نیز یکی از این موزیک باکس های میکانیکی کوکی و یا دستی را دیده اید. مکانیزم این موزیک باکس ها بسیار ساده و در عین حال حساب شده است. یک استوانه فلزی که روی آن برجستگیهایی با فاصله های مهندسی شده متناسب با کشش نتهای قطعه موسیقی مورد نظر تعبیه شده و با برخورد به تسمه های فلزی فنر مانند موجب ارتعاش آنها شده و موسیقی می نوازند. و حالا با پیشرفت تکنولوژی نمونه دیجیتالی/مکانیکی این موزیک باکس ساخته شده است.

xoxx-composer

XOXX Composer  در واقع یک سیکوئنسر مکانیکی/ دیجیتالی صداست که با الهام از موزیک باکس های قدیمی ساخته شده که از آهنربا جهت تولید موسیقی دیجیتال بهره می برد. محوری که از میان هشت عدد دیسک باریک عبور کرده و آنها را متناسب با BPM مورد نظر به حرکت در میاورد. بر روی  دیسک ها قسمت های مغناطیسی با علامت X و O مشخص شده که میتوان ساچمه کوچک فلزی را به آن متصل کرد. در واقع علت نامگذاری  این ابزار به XOXX همین است.

xoxx-composer-II

انتهای محور به یک موتور الکتریکی متصل است که متناسب با سرعت مترونومی توسط نمایشگر تعبیه شده در زیر موتور مشخص است و از طریق نرم افزاری این ابزار در کامپیوتر قابل مقدار دهی است، به حرکت در آمده و این دیسک ها را می چرخاند. XOXX توسط رابط USB به سمپلر نرم افزاری خود در کامپیوتر متصل می گردد. توسط این نرم افزار میتوانیم برای هر دیسک یک صدا در نظر بگیریم. سپس با قرار دادن ساچمه فلزی روی یکی از علامت های X که با فاصله یکسان از هم و روی دیسک ها قرار دارند زمان به صدا درآمدن آن سمپل مشخص می شود. با فیدر های تعبیه شده مقابل هر چرخ میتوان بلندی صدای هر سمپل را نیز کنترل کرد. در نهایت کار کردن با این ابزار چندان پیچیده نیست و تجربه جدیدی از روش تولید موسیقی الکترونیک را به همراه خواهد داشت. هرچند که از دید برخی از افراد شاید کمی غیر حرفه ای به نظر برسد اما به هر جهت یک خلاقیت منحصر به فرد محسوب می شود که تجربه استفاده از آن خالی از لطف نیست. در ادامه شما را به دیدن تیزر این محصول دعوت می کنیم.

نویسنده: سعید روشنی