آموزش طراحی صدا با سینتیسایزر

طراحی صدا با سینتیسایزر

طرای صدا با سینتیسایزر (به انگلیسی: Synth Programming) دانشی است که به واسطه آن می توان با قسمت های مختلف یک سینتی سایزر سخت افزاری یا نرم افزاری و عملکرد هر بخش به طور دقیق آشنا شد و با تنظیم  پارامترهای آنها به صدای مورد نظر دست یافت.

شرح دوره آموزش طراحی صدا با سینتیسایزر:

  • نوع آموزش: فشرده – ۱۰۰% تضمینی
  • نحوه برگزاری کلاس: خصوصی (به جهت کرونا فقط آنلاین)
  • طول دوره : حداقل 10 الی ۱۲ هفته
  • تعداد جلسات در هفته: ۱ یا ۲ جلسه
  • مدت هر جلسه: ۹۰ دقیقه
  • شهریه دوره: 350 یورو (یا معادل ریالی)
  • پرداخت شهریه: نقدی

پیشرفت روز افزون تکنولوژی هر روز بیشتر از دیروز زندگی بشر را  تحت تاثیر خود قرار می دهد. موسیقی نیز از این امر مستثنی نبوده و هر چند وقت یک بار شاهد تغییراتی در نحوه تولید و اجرای آن هستیم. از سخت افزارهای الکترونیکی گرفته تا نرم افزارهای تولید موسیقی همه و همه روز به روز درحال توسعه و پیشرفت هستند. همگام با پیشرفت تکنولوژی در موسیقی شاهد افزایش افراد علاقمند به این هنر میباشیم، چرا که با وجود کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و حتی گوشیهای موبایل دسترسی افراد به نرم افزارهای تولید و اجرای موسیقی بسیار راحت تر از گذشته میسر است. یکی از سبک های موسیقی که امروز طرفداران میلیونی در سطح جهان دارد موسیقی الکترونیک می باشد. موسیقی الکترونیک خالص به موسیقی گفته می شود که در تهیه آن صرفا از دستگاه های الکترونیکی استفاده شود. یعنی صداهایی که منجر به تولید این سبک از موسیقی می شوند توسط دستگاهایی به نام سینتیسایزر تولید می شوند و سازهای اکوستیکی جایگاهی در تولید موسیقی الکترونیک خالص ندارند.(البته تلفیق صدای سازهای اکوستیکی با صداهای الکترونیکی گونه هایی از موسیقی الکترونیکی را ایجاد می کند که امروزه طرفداران خاص خود را دارد)
در گذشته سینتیسایزرها به صورت سخت افزاری و آنالوگ ، در مدل های مختلف و با عملکردهای متفاوتی تولید و با قیمتهای تقریبا بالا در اختیار تولید کنندگان این سبک موسیقی قرار می گرفتند. امروزه نیز این سینتی سایزرها تولید می شوند. با پیشرفت تکنولوژی سینتی سایزرهای دیجیتال متولد شدند که قابلیتهای بیشتری نسبت به نمونه های آنالوگ داشتند و همچنان بسیار سبک تر و قابل حمل بودند. با پیشرفت علوم کامپیوتر سینتیسایزرهای دیجیتال جای خود را در دنیای نرم افزار ها باز کردند و هر روز شاهد پیشرفتهای بسیاری در آنها هستیم.
به طوری که امروزه برخی از سینتیسایزرهای نرم افزاری دارای کیفیت و کاربری بیشتری نسبت به نمونه های سخت افزاری آن می باشند.

همین امر باعث شده تا تولید کنندگان موسیقی الکترونیک بیشتر به استفاده از این نوع سینتیسایزرها روی آورند. از مزایای آنها می توان به قیمت پایین تر در اغلب موارد (حتی وجود سینتیسایزرهای نرم افزاری رایگان قابل دانلود)، دسترسی سریع و قابل حمل بودن حتی در گوشی موبایل، ذخیره سازی صداهای تولید شده و به اشتراک گذاری فایل تنظیمات با دیگر افراد از طریق اینترنت و … اشاره کرد.

اما پیشرفت در این صنعت موجب شده است تا تولیدکنندگان موسیقی الکترونیک به جهت امکان ذخیره سازی صداهای تولید شده کم کم هنر و علم طراحی صدا را  به فراموشی بسپارند. به نوعی به دلیل امکان خرید و در مواردی دانلود غیرقانونی صداهای از پیش ساخته شده برای سینتیسایزر نرم افزاری خود در هنر طراحی صدا توسط سینتیسایزرها تنبل شوند. لذا به جهت عدم توانایی در طراحی صدا هر چند وقت یکبار مجبور به پرداخت هزینه برای خرید صداهای مورد نظر می باشند.

درنهایت تولیدکنندگان حرفه ای موسیقی الکترونیک با شرکت در دوره ی آموزش طراحی صدا توسط سینتیسایزر و تمرین مدام، مهارت لازم جهت طراحی صدا با انواع سینتیسایزرهای نرم افزاری و سخت افزاری دیجیتال و آنالوگ را کسب می کنند و علاوه بر کاهش هزینه در تولیدات خود از صداهای منحصر به فرد و با کیفیتی که خود طراحی می کنند، بهره مند می شوند.

سر فصل های این دوره:

سینتیسایزر چیست؟
تاریخچه سینتیسایزر
فیزیک صوت
مبانی الکترونیک
آنالوگ و دیجیتال
شناخت انواع سینتیسایزر
اِلِمان ها و پارامترهای سینتیسایزر
روشهای سنتز صدا
ورکشاپ طراحی صدا با سینتیسایزر
سمپلینگ