Car-Acoustic

اکوستیک اتومبیل

مهندسین صدای درجه یک همیشه یک جمله معروف بعد از مرحله میکس دارند . ” حالا نوبت تست اتومبیل است!” تعجب کردید؟! اما این حقیقت وجود دارد که یک اتومبیل سدان فضای شنیداری بسیار خوبی برای تست یک میکس، بعد شنیدار در محیط استودیو میکس می  باشد. سدان يک واژه ي قديمي است  كه از نام ارابه به ماشين رسيده است. اتومبيل سدان به اتومبيلي گفته مي شود كه چهار درب و داراي صندوق عقب باشد مانند سمند، پژو 405، ،ماكسيما و…) .

theMusicYouExpecttoHear

فاکتورهای زیادی برای بررسی این موضوع وجود دارد که در زیر به پاره ای از آنها اشاره می کنیم:

  1. شکل و فضا: هیچ دیوار موازی در این نوع از اتومبیل ها وجود ندارد و دیوارهای بدنه بسیار نازک، بدون گوشه و کنج هستند.
  2. بلندگوها: همیشه بلندگوها در این نوع اتومبیل ها نسبت به خط افقی داخلی ، تراز نصب می شوند و دلیل آنکه اغلب در عقب ماشین در یک کابینت به شکل افقی و در پنل درها به شکل عمودی قرار می گیرند این است که هیچ گونه صدایی از پشت بلندگوها شنیده نشود. در نهایت صدایی واضح و کاملا در چرخش را می شنوید.
  3. فرکانس های بالا: پنجره های یک ماشین که زاویه ای بین 6 تا 12 درجه نسبت به خط افق دارند ، با منحنی های کاملی که در گوشه هایشان وجود دارد، عامل اصلی انعکاس فرکانس های بالا هستند. همچنین فرکانس های بالا وقتی در محیط کابین ماشین پخش می شوند، توسط داشبورد جلوی اتومبیل جذب و فیلتر می شوند. سقف، در و کف ماشین نیز در پوشش دادن فرکانس های بالا مانند داشبورد عمل می کنند.
  4. فرکانس های میانی: بیشتر ماشین ها برای کاهش انتقال صدای موتور و صداهای مزاحم جاده به گونه ای خاص اصلاح اکوستیکی شده اند. صندلی ها و پوشش های در های ماشین به همراه خود سرنشینان به جذب فرکانس های میانی کمک شایانی می کنند.
  5. فرکانس های پایین: عموما این رنج فرکانسی مستقیمان وارد دیواره ها شده و جذب می گردند . در نتیجه مشکل وجود هر گونه نویز هوم در فضای ماشین به حداقل رسیده است. کما اینکه فوم های زیر پا نیز در جذب این ارتعاشات بسیار موثرند.

بنابر این پاسخ فرکانسی داخل کابین یک اتومبیل سدان استاندارد تقریبا به صورت زیر خواهد بود.

Car-Cabin-Frequency-Response

در نتیجه اتومبیل را می توان به عنوان فضایی مناسب جهت بازبینی میکس و مسترینگ قطعات در نظر داشت چرا که در دنیای پر مشغله ی امروزی عده ی کثیری، موسیقی های مورد علاقه خود را در داخل اتومبیل گوش می دهند. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که در اتومبیل نمی توان سوییت پوینت مناسب داشت و به کیفیت شنیداری متناسب با سیستم های صوتی HIFI خانگی  و حرفه ای دست یافت اما انتخاب و نصب سیستم صوتی حرفه ای، اصلاح اکوستیک و  بکارگیری پروسسور با کیفیت می تواند بسیار مفید باشد.