سینتی سایزر چیست ؟

سینتی سایزر (Synthesizer) یک ساز الکترونیکی می باشد که در ساده ترین حالت از یک یا چند نوسان ساز به عنوان مولد صدا (Oscillator) تشکیل شده است. این مولدها بخش اصلی تولید فرمهای مختلف امواج صوتی برای پردازش ، ترکیب و در نهایت تولید صدای مورد نظر هستند. در نسل های اولیه سینتی سایزرهای آنالوگ به این ماژول VCO لقب داده اند که اختصار Voltage Controlled Oscillator می باشد. یعنی نوسان سازی که با تغییر ولتاژ فرکانس آن تغییر می کند.واژه ی Synthesis به معنای ترکیب و ساخت می باشد که با پسوند er به Synthesizer (در برخی نگارش ها  Synthesiser) یعنی ترکیب کننده تبدیل شده است. در زبان فارسی، نگارش سینتیسایزر به صورت پیوسته صحیح تر است اما به جهت طولانی بودن واژه  و زیبایی آن را به صورت جدا ” سینتی سایزر” می نویسیم . دستگاهی که با ترکیب صداها و افکتهای مختلف، صدای جدیدی خلق می کند. روایت است که پیش از اختراع سینتی سایزر الکترونیک مخترعینی بوده اند که سازهای اکوستیکی را به شیوه ی خاصی با هم ترکیب کرده بودند و ساز جدیدی خلق کرده بودند که میتوانستند آن را به دست و پاهای خود کنترل کنند و چندین صدا را همزمان ایجاد و به اجرا بپردازند؛ در واقع این دستگاه ها نسل اول سینتی سایزرهای اکوستیکی به شمار می آیند.

در مورد تاریخ اختراع نخستین سینتی سایزر روایت های مختلفی وجود دارد. حتی در برخی از نگارش ها اختراع  نخستین سینتی سایزر را به واکلاو پروکوف دیویش (اهل کشور چکVáclav Prokop Diviš- ) و به سال 1748 میلادی نسبت می دهند. روایت است که این متخصص علوم طبیعی و خدا شناس اهل چک، با استفاده از الکترو مگنت موفق به ساخت دستگاهی شده بوده که می توانسته صدا تولید کند. اما به جهت اینکه مستندات قابل قبولی از این ادعا در دسترس نیست از ادامه بحث در این مورد خود داری می کنیم و به مستندات تاریخی موجود استناد می کنیم.

Prokop Diviš
Prokop Diviš

تاریخ ساخت نخستین ساز الکترونیکی جهان را به (1813-1893) Matthäus Hipp  ساعت ساز و مخترع آلمانی نسبت داده اند. Electromechanical Piano ساز الکترومکانیکی اختراعی آقای هیپ (که او را ادیسون سوسی لقب می دادند)،  مدیر کارخانه تلگراف سویس بود که  البته همچنان مستند فیزیکی از این ساز موجود نیست و فقط توضیحات مختصری از عملکرد آن در متون کهن نگارش شده است.  شرح مختصری که مشخص می کند با فشردن صفحه کلید الکترومگنت ها فعال می شدند و به دنبال آن یک جنراتور کوچک برقی (dynamo) تولید صدا میکرد.

 (The Swiss Edison) Matthäus Hipp

Matthias Hipp

بعدها از این دینام برای ساخت  Dynamophone توسط Thaddeus Cahill (18 June 1867 – 12 April 1934) مخترع برجسته قرن بیستم استفاده شده که این ساز با نام Telharmonium مشهور بود.

Thaddeus Cahill
Thaddeus Cahill
Teleharmonium - 1897
Teleharmonium – 1897

در سال ۱۸۷۶ میلادی Elisha Gray مهندس الکترونیک امریکایی دستگاه تلگراف موزیکال (Musical Telegraph) را اختراع کرد (Musical Telegraph با نام Harmonic Telegraph نیز شناخته می شود). وی سازنده و مخترع اولین نسل تلفن نیز می باشد (1920میلادی). الیشا گری به طور تصادفی متوجه شد که با عبور دادن سیگنال صوتی از یک مدار الکترومغناطیس میتواند فرم صدا و لرزش آن را کنترل کند. در آن زمان او موفق به ساخت ساده ترین مدار اوسیلاتور (Oscillator) شده بود. هدف اصلی گری از اختراع این اسیلاتور ساخت دستگاه تلگرافی بود که بتواند پیامها را با استفاده از ترکیب صدا های مختلف رمز نگاری و مخابره کند.

images

Harmonic Telegraph 1876

به دنبال این اختراع، الیشا گری نخستین گیرنده و بلندگوی الکتریکی مناسب برای باز تولید صدا را ساخت که به آن Washbasin (لگن دستشویی) می گفتند.  علت این نام گذاری به زمانی باز می گردد که او به طور تصادفی بازی کودکانه برادر زاده اش را با ابزار و وسایل عموی خود مشاهده کرد. آن کودک یک سر باتری را به دست خود متصل می کرد و سر دیگرباتری را به وان حمام. حال با سایش وان حمام توسط دستش موجب تولید صداهای قابل شنیدن توسط گوش انسان متناسب با جریان الکتریکی می شد. به موجب این اتفاق الیشا با استفاده از اصل الکترو-اکوستیک که حرکت رشته های فولادی که در یک مدار الکترومغناطیسی احاطه شده اند می توانند موجب بازتولید سیگنال صوتی به صورت اکوستیکی و شنیداری شوند موفق به تقویت و انتقال سیگنال های تلگراف موزیکال شد که قابل شنیدن بودند. این اختراع وی در اصل یک امپلی فایر و اسپیکر ترکیبی بود.

elisha-gray_receiver_1874

Washbasin receiver of 1847

مکانیزم تلگراف موزیکال بدین صورت بود که با فشردن هر کلید، نوسان سازیک سیگنال الکتریکی با فرکانس مشخصی تولید می کرد. حال با فشردن کلید دیگر سیگنال دیگری و با فرکانس متفاوت تولید می شد. در واقع دستگاه اختراعی وی یک سینتی سایزر پلی فونی ( چند صدایی ) بود. الیشا گری با اضافه کردن یک استاپر مکانیکی به تلگراف موزیکال خود موجب تولید یک صدای صاف (Clean) با فشردن هر کلید شد. در سال 1976 او موفق به دریافت گواهینامه اختراع تلگراف موزیکال و ثبت آن شد، اولین سینتی سایزر که مکانیزمی بسیار نزدیک به سینتی سایزر های آنالوگ امروزی داشت.

elisha-gray-5

Elisha Gray  August 2, 1835 – January 21, 1901

سینتی سایزرها از نظر ابعاد و توانائی با یکدیگر متفاوت هستند. برای نمونه، میلتن بیت (Milton Babbitt) در خلق کمپوزیسیون برای سینتی‌سایزر از یک سینتی‌سایزر عظیم (و بی‌نظیر) استفاده کرده که در ساخت آن  لامپ خلاء بکار رفته است و سراسر یک دیوار از مرکز موسیقی الکترونیک کلمبیا – پرینستن در نیویورک را اشغال می‌کند. در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ سینتی‌سایزرهای کوچک‌تر و ارزان‌تر ترانزیستوری ساخته شدند که موگ (Moog) و باچلا (Buchla) نمونه‌هایی از آنها هستند؛ چنین سینتی سایزرهایی در استودیوهای موسیقی الکترونیک، دانشگاه‌ها و بنگاه‌های تبلیغاتی نصب شد، در کنسرت‌های زندهٔ راک و موسیقی الکترونیک نواخته شد و برای خلق موسیقی فیلم‌های سینمائی و تلویزیونی به‌کار گرفته می شدند. امروز سینتی‌سایزرهای بسیار پیشرفته که از توانائی‌های کامپیوتر نیز بهره می‌گیرند ساخته شده است و از چندین تکنولوژی گوناگون در ساخت آنها استفاده می‌شود.

انواع سینتیسایزر

آنالوگ

یک سینتی سایزر آنالوگ مدارهای توسط ولتاژ کنترل شونده را ترکیب می کند (مانند اوسیلاتورها، فیلترها، و امپلی فایرها) تا صداها را ساخته و شکل دهند. مقدار ولتاژ معمولاً بطور مستقیم به Pitch شکل موج مرتبط است و ولتاژ بیشتر به معنای Pitch بالاتر است.

دیجیتال

در یک سینتی سایزر دیجیتال، جریان سیگنال دیجیتال است. توصیف دودویی از سیگنال – یک رشته از صفر و یک – از یک الگوریتم به الگوریتم دیگر متصل می شود.

آنالوگ هیبریدی و دیجیتال

بعضی از سینتی سایزرها, امپلیفایر و اوسیلاتورهاى دیجیتال دارند – که سیگنال هایی را تولید می کنند که به فیلترهای آنالوگ فرستاده می شوند. مزیت اصلی این طراحی این است که اوسیلاتورهای دیجیتال هیچوقت از Pitch خارج نمی شوند; مشکلی که اوسیلاتورهای آنالوگ اغلب با آن روبرو هستند.

آنالوگ مجازی

سینتیسایزر آنالوگ مجازی یک سینتیسایزر دیجیتال است که معماری و ویژگی های یک سینتی سایزر آنالوگ را دارد و رفتار و عملکرد اوسیلاتورها، فیلترها، و ماژول های دیگر که شما در یک سینت آنالوگ به آنها دسترسی دارید با الگوریتم های کامپیوترى شبیه سازی می شوند.
سینتیسایزرهای آنالوگ مجازی چند مزیت دیگر نیز نسبت به مدل های آنالوگ دارند: آنها کاملاً قابل برنامه ریزی هستند (می توانید تنظیمات صدا را ذخیره کنید)، می توانند کاملاً اتوماسیون شوند (می توانید حرکت ناب ها و فیدرها را ضبط و پخش نمایید)، و اغلب چند Timbral هستند (می توانید صداهایی متفاوت را بطور همزمان در کانال های متفاوت بنوازید). جنبه هایی مانند پلی فونی (توانایی نواختن چند نت) و حساسیت شدت ضربه در اکثر سینتی سایزرهای آنالوگ مجازی وجود دارند که در تعداد بسیار کمی از سینت های آنالوگ یافت می شوند.

سینتی سایزرها از تکنولوژی و الگوریتم های مختلفی جهت تولید صدا استفاده می کنند که به این ترتیب به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

سنترآنالوگ (Analog Synthesis): سنترآنالوگ (Analog Synthesis) قدیمی‌ترین تکنولوژی به‌کار رفته در سینتی‌سایزرها است که تا حدود ۱۹۸۰ بر موسیقی الکترونیک سیطره داشت – آمیزه‌ای از صداهای پیچیده که به کمک فیلترهای صوتی مختلفی پردازش میشوند. این تکنولوژی نیز، مانند هر تکنولوژی آنالوگ، مبتنی بر ارائه داده‌ها به‌صورت مقادیر سنجش‌پذیر فیزیکی (در این مورد، مشخصه‌های فیزیکی امواج صوتی) است.

سنتز دیجیتال مدولاسیون فرکانس (Digital frequency modulation (FM) synthesis): این روش نخستین بار توسط جان چاونینگ (John Chowning) ابداع شد و امتیاز آن را کمپانی یاماها خریداری کرد و از آن پس در سازهای الکترونیک یاماها به‌کار رفته است. این تکنولوژی نیز مانند دیگر تکنولوژی‌های دیجیتال (رقمی) مبتنی بر ارائه مقادیر فیزیکی(در این مورد، مختصات نقاط منحنی‌های صوتی) به‌صورت عدد است.

Subtractive Synthesis یا سینتی سایزر با الگوریتم کاهنده بر مبنای فیلترینگ هارمونیکهای غنی فرمهای موج صوتی پایه گذاری شده اند. از این نمونه میتوان به Moog synthesizer اشاره نمود .

Additive Synthesis یا سینتی سایزر با الگوریتم افزاینده برای ساختن صدا از افزودن هارمونیکهای وابسته به فرم موج اولیه استفاده می کند. از معروفترین این نمونه میتوان به ارگ هاموند Hammond organ اشاره نمود. این سینتی سایزرها پایه اصلی سینتی سایزرهای wavetable محسوب می شوند .

Wavetable Synthesis بر اساس تکثیر متناوب یک سیکل کامل از یک موج صوتی، تولید صدا می کند.

Frequency Modulation Synthesis یا اف ام سینتی سایزر فرمی از سنتز صداست که با استفاده از یک مدولاتور فرکانسی موجب تغییر رنگ صوتی(timber) یک موج صوتی ساده مانند یک موجی مربعی شده و صدای جدیدی بوجود می آورد.

Phase distortion Synthesis یک روش تولید صدا در Casio CZ synthesizers می باشد. که در سال 1984 معرفی شد. در واقع این روش بسیار شبیه به Phase Modulation Synthesis به کار گرفته شده توسط کمپانی یاماها (تحت نام frequency modulation) می باشد. اما عملکرد و نتیجه این دو کاملا با هم تفاوت دارد.

Granular Synthesis یک گونه از سینتی سایزر است که پایه آن دستکاری  نمونه های اسلایس خیلی کوچک می باشد.

Physical Modeling Synthesis سینتی سایزری است تشکیل شده از یک گروه معادل و هم الگوریتم بر ایجاد صداهایی معادل سازهای واقعی.

Sample-Based Synthesis . سورس این نوع سینتی سایزر همان صدای ضبط شده از یک ساز واقعی است که به صورت دیجیتال کدگذاری شده با سرعت و فرمهای مختلفی برای ایجاد صداهای گوناگون مورد استفاده واقع می شود.

قرار گرفتن نمونه‌هائی کوچک از صداهای واقعی ضبط‌ شده با روش دیجیتال در مهار شستی‌های سینتی سایزر، نمونه‌سازی (Sampling) را که نیز به‌عنوان یکی از تکنولوژی‌های کاربردی در سینتی‌سایزر درآورده است؛ با آنکه چنین صداهائی را می‌توان هنگام پخش به‌دلخواه دچار تغییر و تبدیل کرد، اما در نمونه‌سازی، سنتز به معنای حقیقی وجود ندارد. نمونه‌سازی را می‌توان شکلی پیشرفته از پیوند صداها بر نوار استودیوئی دانست: تکنیکی‌ که به آهنگساز امکان می‌دهد تا به ضبط دیجیتال تکه‌های کوچک صوتی (با همان ‘نمونه‌ها’ ) بپردازد و سپس آنها را بپروراند. نمونه‌سازی بخشی جدایی ناپذیر از کار سینتی‌سایزرهای نه چندان گران‌قیمت متصل به کامپیوتر و نیز یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ساخت موسیقی الکترونیک امروزی است.

اجزای اصلی سینتی سایزر چیست

این دستگاه به صورت اساسی به این شکل تولید صوت می کند: اوسیلاتورها (برخی آن ها را تن ژنراتور هم می نامند) امواج الکتریکی را با پالس منتشر می کنند (هم مثبت و هم منفی) که در نتیجه یک موج حاصل می شود. فرکانس این پالس ها تعیین کننده زیر و بم صداست. ۴۴۰ پالس (یا بیت) در ثانیه می تواند یک نت “لا” (A) تولید کند.

راه تولید این موج ها در سینتی سایزر چیست ؟

برای ساخت امواج از اوسیلاتور و برای دگرگون کردن شکل امواج پایه ای به چیزهایی بیشتر، از فیلتر ها استفاده میکنیم. فیلتر جریانی الکتریکی است که توسط کم و زیاد کردن بخش ها مشخصی از فرکانس کار می کند و نقش اساسی آن نرم کردن شکل امواج صوتی اصلی است.

اوسیلاتور یا مولد موج

یک اوسیلاتور طراحی شده تا بتواند حالت های مختلف پایه ای شکل موج (WAVEFORM) را بسازد – sawtooth-wave triangle-wave – یا – square-wave – که کمک می کند طنین ها مختلف شبیه سازی نماید. بیشتر Synthesizer ها همچنین می توانند یک شکل موجی تصادفی و غیر عمدی را نیز تولید کنند.

صداهایی که به صورت طبیعی ساخته می شوند، از امواج سینوسی نرمی شکل گرفته که ساخت آن از پایه بسیار دشوار می باشد. با دستکاری کردن امواج مثلثی شکل از طریق ریاضیات و مهندسی امواج سینوسی نیز می توانند شبیه سازی شوند.

همچنین Synthesizer ها امکان اتصال و استفاده از دستگاه MIDI را دارند. به عنوان مثال با اتصال پیانوهای دیجیتالی که دارای خروجی MIDI باشند میتوانید شکل موج صدای خروجی تغییراتی ایجاد کنید. برای مشاهده لیست قیمت پیانو دیجیتال سازکالا اینجا را کلیک کنید.

کاربرد فیلتر در سینتی سایزر چیست

اگر شما به یک شکل موجی اره مانند (sawtooth wave) گوش کنید، به نظر شما صدایی زننده خواهد بود و دلیل آن وجود لبه های تیز در شکل موج است. در اصطلاحات آکوستیک به این لبه ها “overtone” گفته می شود.

حال اگر ما یک فیلتر را بر روی یک شکل موج اعمال کنیم، این لبه ها از بین می روند و در نتیجه شکل موج کروی تر و صدای شفاف تری حاصل خواهد شد. صدایی که از هیچ گونه overtone برخوردار نباشد، موج سینوسی نامیده می شود. یک موج سینوسی ساده ترین شکل موجی است که یک صدا به حالت طبیعی دارد: هیچ لبه ای ندارد و مانند فلوت صدا می دهد.

تقویت سیگنال در سینت سایزر

برای کنترل حجم صدای یک صوت، سیگنال باید از یک جریان تقویت کننده عبور کند. امپلی فایر می تواند بلندی یک شکل موجی را بالا و پایین ببرد که در نتیجه حجم صدای ساز کم و زیاد می شود. اتفاقی که به صورت اساسی می افتد این است که زمانی که نوازنده انگشت خود را بر روی یک کلید می گذارد، شکل موجی به وجود می آید. این شکل موجی توسط فیلتر، فیلتر می شود و در انتها توسط امپلی فایر تقویت می گردد. برای استفاده در اجراهای زنده و استودیویی باید از یک امپلی فایر یا تقویت کننده جانبی استفاده کنید.

Envelope در سینتی سایزر چیست ؟

حال ما کمترین الزامات را برای تولید یک صدای سینت سایزری داریم. اما ما هنوز نیاز داریم این صدا را تبدیل به صوتی قابل اجرا به عنوان یک ساز موسیقی کنیم. صداهای طبیعی به صورت معمول به سادگی قطع و وصل نمی شوند. اصوات به ثبات ضعیفی دارند و در طول زمان کاراکتر آن تغییر می کند. یک صدا در دنیای واقعی حالت fade in و fade out دارد.

به عنوان مثال زمانی که به ادوات درامز ضربه وارد می کنیم صدا در ابتدای برخورد چوب با درامز بسیار تیز است و بسیار سریع بعد از برداشتن چوب از روی درامز صدا قطع می شود. صدای یک پیانو نیز بسیار سریع شروع می شود اما پایان یافتن بخش انتهایی صوت زمان طولانی تری را می گذراند. بسیاری از اصوات بین تایم میانی پخش صوت و محو شدن صدا، دچار تغییر زیر و بم صدا می شوند.

مانند زمانی که یک قطار در حال بوق کشیدن از کنار شما عبور می کند. این رفتار “Envelope” (بسته شدن) صدا نامیده می شود. برای شبیه سازی این افکت بر روی سینتی سایزر، باید امکانات جزئی بیشتری از خاموش و روشن کردن اوسیلاتور، فیلتر و امپلی فایر داشته باشد. ما می خواهیم که انولوپ را بر روی هر کدام از واحدها کنترل کنیم. حال راه تولید این صدا بر روی سینتی سایزر چیست ؟

کنترل حرفه ای صدا با سینت سایزر

انولوپ اوسالیتور زیر و بمی صدا را در زمان پخش صوت و انولوپ امپلی فایر، حجم صدا را در طول زمان پخش صوت کنترل می کند. ساده ترین سینت سایزرها انولوپ فیلتر چهار مرحله ای دارد. این موضوع به آن معناست که چهار بخش مختلف از صدا را کنترل می کند. این بخش های مختلف به “ASDR” مشهورند.

Attack : قسمت ابتدای شروع صدا

Decay : قسمت محو ابتدایی صدا

Sustain : قسمتی از صدا که بسته به نگهداشتن کلید کشیده می شود

Release : قسمت محو پایانی صدا

برای خرید سینتی سایزر میتوانید از فروشگاه سازکالا دیدن کنید. تمام این مراحل به صورت جداگانه می تواند تنظیم شود. برخی از مدلهای پیشرفته تر، شامل مراحل بیشتری می باشند که  با کنترل بیشتر به روی صدا کمک می کند و صداهایی تصادفی تر و خلاقانه تر می توان تولید کرد. بیشتر سینت سایزرهای یک چرخ کنترل کننده در قسمت سمت چپ خود دارند که به عنوان Modulation لیبل شده است. این چرخ کنتر کننده باعث می شود که اجرا کننده بتواند نوسان های بسیار آرامی را بر روی صوت مانند “ویبراتو” و “سوییپ” اجرا نماید

Musical Instrument Digital Interface (با علامت اختصاری MIDI) نیز یکی از پیشرفت‌های چشمگیر در تکنولوژی سنتز صدا با عنوان رابط دیجیتال سازهای موسیقی شناخته می‌شود: استانداردی سخت‌افزاری که توسط سازندگان تجهیزات موسیقی الکترونیک برای اتصال وسایل الکترونیک اجراء موسیقی به سینتی سایزر اختیار شده است. MIDI امکان آن را فراهم آورده تا مکانیسم نواختن و ایجاد موسیقی به واقع از یکدیگر جدا شوند؛ امروزه شستی‌هائی مشابه شستی‌های پیانو، مهارکننده‌های (Controllers) سازهای بادی چوبی و مهارکننده‌های زهی که هر سه مانند سازهای اصلی به‌کار می‌روند، از وسایلی هستند که برای نواختن موسیقی الکترونیک به سینتی‌سایزر متصل می‌شوند. همچنین با هر کدام از سازهای میدی که به کامپیوتر شخصی (PC) متصل باشند می‌توان سیگنال‌هایی را وارد کامپیوتر کرد یا به آنها از کامپیوتر سیگنال‌هایی فرستاد و استفاده‌کننده می‌تواند به ذخیره و ویرایش موسیقی بپردازد، نت‌هائی را که نگاشته به موسیقی بدل کند یا نت‌هایی را که نواخته است بر نمایشگر دیده یا از چاپگر دریافت کند.

کامپیوتر آخرین رده از وسایل الکترونیک است که برای پدید آوردن و نیز ضبط موسیقی به‌کار گرفته شد. از آنجا که امواج نوسانی سازنده ی صدا را می‌توان به‌صورت مجموعه‌ای از اعداد 0-1 (binary) نشان داد، کامپیوتر را می‌توان چنان برنامه‌ریزی کرد که دیتا ها را توسط مبدل و نرم افزار از آهنگساز دریافت کند و سپس آنها را به اعداد متناظر با این مشخصه‌ها تبدیل نماید. سرانجام، اعداد از طریق یک مبدل دیجیتال به آنالوگ به صداهای قابل شنیدن بدل می‌شوند.

دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ دههٔ پیشرفت تکنولوژی در ساخت کامپیوترهای کوچک بود، کامپیوترهائی که آهنگساز را قادر می‌ساخت تا موسیقی برنامه‌نویسی شده را در همان لحظه بشنود؛ کامپیوترها از آن پس باز هم پیشرفته‌تر شده‌اند. سَنتِز موسیقی (به‌طور عمده، ایجاد صداهائی که با هیچ شیوهٔ دیگری قابل دستیابی نیستند)، کمک به آهنگساز در نُت‌نگاری (مطابق قواعد منتخب آهنگساز)، ذخیره‌سازی نمونهٔ سیگنال‌های صوتی و مهار مکانیسم سنتز صدا، برخی از کاربردهای کامپیوتر در موسیقی است.

جداسازی کامل وسایل و روش‌های گوناگون مورد استفاده در موسیقی الکترونیک مدرن از یکدیگر آشکارا ن نه ممکن است و نه فایده‌ای دارد: تمایز میان تکنولوژی سینتی‌ سایزر دیجیتال و تکنولوژی کامپیوتر تمایزی روشن و مشخص نیست. استودیوهای موسیقی الکترونیک برای دسترسی به صداهائی هر چه متنوع‌تر و نیز کنترل بیشتر آهنگساز بر آنها، امروزه گستره‌ای متنوع از دستگاه‌های همبستهٔ الکترونیک مانند دستگاه‌های ضبط، سینتی سایزر، کامپیوتر و دستگاه‌های میکس و فیلترهای صوتی را در خود جا داده‌اند.

در اینکه این دستگاه ها امکان بهره وری آهنگسازان از طیف وسیعی از صدا ها را فراهم می آورند شکی نیست، اما با این همه، کیفیت موسیقی خلق شده هنوز به قدرت خلاقیت و ذهن آهنگساز بستگی دارد.

——————–

مطالب مرتبط:

  1. طراحی صدا با سینتی سایزر
  2. موسیقی الکترونیک چیست؟
  3. سایکدلیک ترنس
  4. House Music
  5. Dubstep
  6. موسیقی امبینت (Ambient)
  7. الکترو هاوس (Electro House)