موسيقي الکترونيک چیست؟

Electronic-Music

موسيقي الکترونيک گونه ای از موسیقی و حاصل ترکيب دانش و خلاقيت موسیقی دانان با تکنولوژي وابسته به علوم الکترونیک است. صداهایی که در قطعات موسیقی الکترونیک شنیده می شوند با صداهای مورد استفاده موسيقي غير الکترونيک (يعني اکوستيک) متفاوت است. صداهایی که تا پیش از خلق سازهای الکترونیکی هرگز شنیده نشده بودند. تاریخ پیدایش این موسیقی به زمانی باز می گردد که الیشا گری (Elisha Gray) مهندس الکترونیک امریکایی دستگاه Musical Telegraph را اختراع کرد ( که با نام Harmonic Telegraph نیز شناخته می شود). دستگاه تلگراف پیشرفته تری که قابلیت تولید فرکانسهای صوتی بیشتری را نسبت به نمونه های ساخته شده قبل از خود داشت.

در موسيقي الکترونيک اصیل هرگز از صداها و سازهای اکوستيکی به طور مرسوم استفاده نمي شود. صداها يا از پايه توسط مدارهاي الکترونيکي مانند سینتی سایزر توليد مي شود و يا در روشي ديگر با نمونه گیری از صدای سازهای اکوستيکی و یا آوای انسان توسط تکنولوژی صدای دیجیتال و پخش آنها توسط نرمافزارها در محدوده اي خارج از محدوده فرکانسی طبیعی و همچنین استفاده از افکتهای گوناگون روی سمپل ها، صدا هایی خلق می شوند که هرگز پیش از این شنیده نشده اند. به طور مثال Klaus Schulze (آهنگساز آلماني)  در قطعات موسیقی خود از صداهايي خارج از وسعت صداي خواننده و گيتار الکتريک استفاده مي کند يا ملودي يکي از قطعات آهنگساز آمريکايي، خانم Wendy Carlos توسط صدایي اجرا مي شود که در ابتدا شبیه صداي ابوا و بعد کم کم به صداي ويلنسل تبديل مي گردد. کاملا” مشخص است که انجام چنين کاري با استفاده از سازهاي اکوستيک امکان پذير نيست و به عبارتي مي توان گفت موسيقي الکترونيک ادامه جنبش آوانگارد در موسيقي مي باشد. به همين دليل آهنگسازان در قيد و بند شناخته شده و ثابتي از نظر سبک و فرم و اکوستيک بودن موسيقي نيستند.
در موسيقي الکترونيک بيشتر از آنکه به معيارهاي رايج موسيقي توجه شود، در حول محور هنر صدا و به خصوص صداي غير موسيقايي توجه شده که به آن The art of noise می گويند. بسیاری از قطعات آهنگسازانی چون پير شافر (Pierre Schaeffer) و کارل اشتوکهازن (Karlheinz Stockhausen) در این دسته از موسیقی الکترونیک جای می گیرند. يکي از نوآوری های آنها در آن زمان اين بود که صداي پيانو ضبط شده روي نوار (Reel) را برعکس پخش مي کردند.

Pierre Schaeffer

(Pierre Schaeffer (14 August 1910 – 19 August 1995

منابع صوتي در موسيقي الکترونيک بسيار زياد و متنوع هستند و همچنين محتواي هارمونيک صداها قابل تغییر و تنظیم می باشند، از يک موج سينوسي يا فرکانسي ساده که خصوصيات هارمونيک ندارد تا بهترين و عالي ترين صداي ممکنه را مي توان به وسيله سازهاي الکترونيک توليد کرد.
ساخت و طراحي صدا (صداسازي) بخشي مهمي از توليد موسيقي الکترونيک می باشد و آهنگساز باید علاوه بر آهنگسازی صداي مورد نظر خود را نیز توليد کند. مطلب ديگر اینکه در اکثر موارد، موسيقي الکترونيک را نمي توان کاملا” بصورت معمول نت نويسي کرد،  به اين دليل که براي اصوات توليد شده مانند صداي باد، برگ درخت و  افکتهای مختلف … نمي توان نت يا علامت مشخص مورد استفاده در موسیقی اکوستیکی در نظر گرفت.از جمله آهنگسازان موسيقي الکترونيک اصیل مي توان افرادي چون Thaddeus Cahill ، Ferruccio Busoni ، Wendy Carlos ، Klaus Schulze  را نام برد. این نوع از موسیقی الکترونیک اصیل به عنوان موسیقی الکترونیک هنری شناخته می شود.

امروزه ژانرهای عمومی مختلفی از موسیقی الکترونیکی وجود دارند که با موسیقی الکترونیک اصیل هنری متفاوت می باشند که به اصطلاح Electronica Music نامیده می شوند.

به دنبال پیشرفت تکنولوژی و علوم کامپیوتری نرم افزارهای مختلفی جهت تولید موسیقی الکترونیک و الکترونیکا توسط کمپانی های مختلفی از ساسر جهان تولید شده و در دسترس آهنگسازان و تولیدکنندگان موسیقی قرار گرفت.

——————

مطالب مرتبط:

2 comments

 1. سلام خسته نباشید
  ممنون
  اطلاعات جالبی بود
  فقط یه سوال داشتم اگه ایمیل بزنید ممنون میشم
  دنبال یه سری از اهنگها هستم که اوای انسانی درون موسیقی هستی
  تقریبا میشه گفت حالت حماسی داره

  موسیقی بیکلام که درونش اوای انسان هست
  فقط نمیدونم دنبال چی بگردم
  هر چی سرچ میکنم خیلی کم پیدا میشن
  خواهشا راهنماییم کنید
  و دنبال یه مدل دگ از اهنگ هستم …تکنو یا ترنس
  یه سریاشون واقعا شادی بخش هستن
  فقط باز نمیدونم پی سرچ کنم
  اگه ادرسی از سایتی واسه خرید یا دانلود دارید
  لطف کنید ممنون میشم
  شرمنده طولانی شد

 2. درود
  تا جایی که من از نگارش شما متوجه شدم شما به دنبال موسیقی های بومی و یا نیو ایج هستید. واژه های زیر را جستجو کنید:
  Native American Music
  World Music
  Newage Music

Comments are closed.