مونیتورینگ صدا (قسمت دوم)

db1s
بسیاری از استودیو های حرفه ای  صدابرداری از اسپیکر مونیتورهای بزرگ که فرکانس های خیلی بم را به خوبی پخش می کنند ، استفاده می نمایند. این بلندگوها گرانقیمت و سنگین بوده و نصب آنها مشکل است و چگونگی اکوستیک اتاق فرمان بر صدای آن اثر می گذارد .  برای اجتناب از تهیه این بلندگوها و خلاص شدن از مشکلات فوق، یک جفت بلندگوی “مونیتور میدان نزدیک” (Nearfield monitors) را بکار ببرید. این نوع مونیتور کوچک است و دارای پهنای باند فرکانسی پهن ، ووفر مخروطی شکل و تویتر شلجمی شکل است. این بلندگوها در فاصله 90 تا 120 سانتیمتری از یکدیگر ،پشت میز صدا و با فاصله 90 تا 120 سانتیمتری از صدابردار قرار می گیرند. این نوع مونیتورها بسیار رایج تر است مونیتورهای بزرگی هستند که در دیوار استودیو تعبیه می شوند. در این روش چون بلندگوها به گوش شما نزدیک است بیشتر صدای مستقیم بلندگوها شنیده می شود و تاثیر اکوستیک محیط بر بلندگو بسیار کم خواهد بود. بدین خاطر ممکن است نیازی به متحمل شدن هزینه سنگین برای بهبود شرایط اکوستیکی محیط نباشد. علاوه بر این مونیتورهای میدان نزدیک دارای صدایی واضح بوده و تصویر استریوی دقیقی از صدا عرضه می کنند.  این بلندگوها به طور معمول بدون اکولایزیشن صدا استفاده می شوند، ولی برخی از آنها دارای کنترلی برای تغییر زیر و بمی صدا نسبت به محیط اکوستیکی دارند. این روش برای شنیدن صدا از نزدیک است که اگر بلندگوها به اندازه کافی از دیوارها دور باشند قادر به تولید کامل  فرکانسهای بم هستند. با این وجود در صورت نیاز می توان از ساب ووفر به عنوان مکمل سیستم برای پخش فرکانسهای خیلی بم سود برد تا طیف فرکانسی کامل شود. و یا اینکه از هدفونهای با کیفیت مونیتورینگ که قدرت پخش فرکانسهای بم را دارند استفاده کرد.

برخی از بلندگوهای مونیتورهای میدان نزدیک از ساب ووفر ستلایت (Satellite) استفاده می کنند این نوع مونیتورها  باکس کوچکی دارد که شامل یک ووفر 4 اینچی به همراه یک تویتر ¾ اینچی می باشد. این نوع بلندگو های برای پخش فرکانسهای خیلی بم بیش از حد کوچک میباشند . اما میتوان از یک ساب ووفر جداگانه به همراه آنها استفاده نمود.معمولا ساب ووفرها فرکانسهای 100 هرتز به پایین تا 40 هرتز یا کمتر را پخش می کنند.

امروزه اکثر مانیتور های میدان نزدیک دارای آمپلیفایر داخلی هستند . برخی دارای دو تقویت کننده  مجزا می باشند یکی برای توییتر و دیگری برای ووفر. مزایای این نوع مانیتور های دارای دو آمپلیفایر عبارتند از:

بخشی از اعوجاج که به جهت برش سیگنال (Clipping) در امپلیفایر ووفر رخ می دهد به تویتر نخواهد رسید بنابر این شانس نسوختن تویتر به هنگام کلیپینگ آمپلیفایر ووفر بیشتر می شود.

اعوجاج حاصل از کلیپینگ در آمپلیفایر ووفر کمتر قابل شنیدن است .

حداکثر قدرت خروجی بیشتر از وقتی است که از یک آمپلیفایر با قدرت همسان استفاده می شود .

در نهایت  استفاده از مونیتورهای میدان نزدیک در استودیوهای کوچک و خانگی که امکان بهینه سازی اکوستیک محیط فراهم نیست، بسیار منطقی تر و کم هزینه تر از مونیتور های بزرگ می باشد.