گواهی‌نامه‌ محصول موسیقیایی پرفروش

Music Recording Sales Certification

Music recording sales certification

سیستمی برای اعطای گواهی‌نامه‌ به یک محصول موسیقیایی پرفروش است که تعداد مشخصی کپی از آن به فروش رفته‌ است. تقریباً تمام کشورها از طبقه‌بندی تغییریافته ‌ای از گواهی‌نامهٔ RIAA استفاده می‌کنند که مطابق نام مواد نفیس و گرانبهای طلا، پلاتین و الماس (هم‌چنین در برخی کشورها نقره) می‌باشد. مقدار فروش لازم برای دریافت این جوایز بسته به جمعیت منطقه‌ ای که آلبوم در آن منتشر می‌شود، متفاوت است. معمولاً این جوایز به آلبوم‌هایی داده می‌شود که حداقل به صورت ملی عرضه می‌شوند معمولا هر کشوری به طور مستقل این جوایز را ارائه می کند. ضمناً، ممکن است سطح‌های فروش متفاوت برای انواع متفاوت رسانه‌های موسیقی مانند آلبوم، تک‌آهنگ‌ها یا ویدئو وجود داشته باشد.

درابتدا این جوایز به محصولات موسیقایی داده میشد که بر روی صفحهٔ گرامافون (نوع LP Record) عرضه می‌شد، اما اکنون اغلب برای فروش بر اساس دیسک فشرده (CD) می‌باشد.ارائه گواهی نامه بر اساس تعداد فروش آلبوم صورت میگیرد و ممکن است که یک آلبوم، نامزد دریافت گواهی‌های نقره، طلا و پلاتین شود. آلبومی که دو بار درجهٔ پلاتین را کسب می‌کند با واژهٔ «Double Platinum» یا «پلاتین دوبرابر» بیان می‌شود.

برای مثال در امریکا هر کدام از صفحه‌های پلاتین برای فروش یک میلیون نسخه از یک آلبوم به آن نسخه اهدا می‌شود. در این میان میتوان به آلبوم تریلر (Thriller) اثر مایکل جکسون اشاره کرد که فقط به جهت فروش بیش از سی میلیون نسخه در امریکا موفق به دریافت سی صفحه پلاتین از انجمن صنعت ضبط امریکا شده است. لازم به توضیح است تا کنون بیش از یکصد و ده میلیون نسخه از این آلبوم موسیقی در سراسر جهان به فروش رفته است که به این جهت رکورد پرفروش ترین آلبوم تاریخ موسیقی جهان را از آن خود کرده است.

جوایز «Gold Record» در آغاز به وسیلهٔ شرکت‌های خود هنرمندان به آنان داده می‌شد تا دست‌یابی به موفقیت فروش یک میلیون نسخه را به اطلاع عموم برسانند. اولین بار این جایزه به وسیلهٔ RCA در فوریهٔ ۱۹۴۲ به خاطر فروش یک میلیون و دویست نسخه‌ای از «Chattanooga Choo Choo» به Glenn Miller اهدا گردید. نمونه‌ای دیگر، جایزهٔ Gold Record دیگری است که به خاطر فروش یک میلیون نسخه از تک‌آهنگ «Hound Dog» در ۱۹۵۶ به الویس پریسلی اهدا شد.

نویسنده: سعید روشنی