VintageWarmer2

psp-vintagewarmer-xl
VintageWarmer یک مالتی باند کمپرسور دیجیتال شبیه سازی شده از نمونه آنالوگ و تولید شده توسط کمپانی PSPaudioware در سال 2002 است.Vitagewarmer را  می توانید با قیمت 149 یورو  خریداری کنید . این پروسسور در بسیاری از استودیوهای دنیا  مورد استفاده مهندسین میکس و مسترینگ و همچنین پرودیوسرهای بزرگ می باشد.گرافیک پنل جلو ترکیبی از آلمینیوم و چوب است که نسل آنالوگ پردازنده های سیگنال را تداعی می کند.

این پلاگین یک صدای گرم آنالوگ مانند، با جزئیات دقیق را به شما ارائه می دهد. همچنین دارای مجموعه ای از تنظیمات پیش فرض قوی برای صداهای گوناگون می باشد. این پردازشگر نرم افزاری امکان پردازش سیگنال استریو و مونو را به صورت چند باندی فراهم می آورد که  نتیجه آن صدایی گرم و حجیم همانند رکوردرهای آنالوگ(Tape)می باشد.  در این کمپرسور یک VU میتر به همراه یک PPM میتر دقیق قرار دارد.  در برنامه نویسی آن از الگوريتم های پردازش سیگنال با دقت و کیفیت بالا استفاده شده است. همچنین با درا بودن دو پارامتر تعین فرکانس Low  و High امکان کمپرس دقیق در محدوده مورد نظر را فراهم می سازد.

لازم به ذکر است این نرم افزار مورد تایید اشخاص زیر می باشند:

Sakis Anastopoulos – DigisoundMastering, Victoria, Australia

George Daly – CEO ABOVE Records, California, USA

Mat Jarvis – Gas Studios http://www.highskies.net, Nottingham, England

Ted Perlman – Ted Perlman Productions, California, USA

Murray Seymour – Synergy Recording, Withcott, Australia

Chris Share – freelance writer, musician, Victoria, Australia

Tammo Trüper – Bluelife Audiozone author, Bremen, Germany

Joeri Vankeirsbilck – Belway Productions, Brussels, Belgium

در پنل جلویی قسمت های زیر قرار دارند:

نمایشگرها(Meters)

1- دوعدد VU میتر با قابلیت تغییر به PPM میتر ، یکی برای باند چپ و دیگری برای باند راست . رنج مقیاسی در حالت نرمال از -20dB تا +3dB نمایش داده می شود که با کلیک بر روی آن قابل تغییر به رنج -40 dB تا +6 dB می باشد. سمت چپ VU میترها LED قرمز رنگی مشاهده می گردد که نمایشگر Overload می باشد. در صورت روشن شدن میتوان آن را با یک کلیک reset نمود. کلید Pre و GRو Post ما بین دو میتر، لول سیگنال را در حالت Pre بعد از اکولایزیشن ، حالت  GR میزان Gain Reduction وحالت   Postسطح سیگنال را پس از پردازش نمایش می دهد. پایین آن کلید تبدیل VU میتر به PPM تعبیه شده است که تنظیمات پیشرفته آن در پنل پشتی پلاگین قرار دارد. حرکت عقربه نمایشگر میتر نیز بر حسب تنظیم در یکی از حالت های VU یا PPM متفاوت است. در حالت VU میتر مقدار زمان یکپارچگی نمایش (intergration time) به طور پیشفرض روی 300 میلی ثانیه تنظیم شده است که حالت استاندارد VU میترهای آنالوگ می باشد و هر 300 میلی ثانیه ، یک نمونه برداری از سطح سیگنال انجام داده و نتیجه را نمایش می دهد و در عمل مشخص کننده RMS سیگنال می باشد. در حالت PPM میتر مقدار زمان یکپارچگی نمایش (intergration time) به طور پیشفرض روی  9.05 میلی ثانیه و زمان بازگشت روی 1000 میلی ثانیه تنظیم شده که این میتر نمایانگر Peak های سیگنال می باشد.

2- در وسط پنل پلاگین میتر پارامتر قرار دارد که با کلیک بر روی تکمه های گردان (Knob) و حرکت دادن آنها توسط ماوس مقدارشان را بر اساس یکی از واحد های dB , Hz , %  نمایش می دهد. ( برای Release Knob واحدی در نظر گرفته نشده است )

تکمه های گردان (Knobs)

1- Drive ، سطح سیگنال ورودی به لیمیتر را تنظیم میکند.که محدوده داینامیکی -24dB تا +24dB را در بر می گیرد. مقدار پیشفرض آن روی 0dB می باشد و هنگامی فعال می شود که سوئیچ قرمز روی On باشد.

2- Knee ، مقدار لیمیت را از طریق شیب زانودار کردن آن مشخص می کند. مقدار 0% شیب زیادی دارد و زانوی سخت تلقی می گردد و جهت لیمیت کردن شدید مورد استفاده قرار می گیرد. قرار دادن Knee در مقدار وسط  یعنی حدود 50% حالت صدای Tape آنالوگ را شبیه سازی می نماید و  100% کمپرسشن سریع با زانوی نرم  را به همراه دارد . ( به طور پیشفرض روی 50% تنظیم شده است)

3-Speed ، زمان ورود و خروج (Attack & Release) کمپرسور را مشخص می نماید . مقدار 0% کمپرس و لیمیت آهسته را به همراه دارد و 100% کمپرس و لیمیت سریع . این مقادیر از روی سرعت Tape آنالوگ شبیه سازی شده است.

4- Release ، یک کنترلر افزاینده مضربی وابسته به Speed می باشد که زمان خروج پردازشگر ها را مشخص می کند.

5- Ceiling ، به معنی سقف پرواز می باشد و اجازه ی عبور سطح سیگنال از 0dBFS در هنگام بهره وری از بیشترین سطح سیگنال را نمی دهد. این عمل هنگامی رخ می دهد که مقدار آن روی 0dBFS تنظیم شده باشد. ( یعنی به صورت یک لیمیتر در هنگام ماکسیمایزیشن عمل می کند)

6- Mix ، میزان ترکیب سیگنال کمپرس شده با سیگنال ورودی مشخص می کند. مقدار آن از پیش روی 100% قرار دارد.

7- Output ، خروجی نهایی سیگنال را کنترل می نماید. مفدار پیش فرش روی 0dB تنظیم شده است .

8- High Freq ، اگر Vintage Warmer روی Single تنظیم شده باشد عمل high-shelving اکوالایزیشن از فرکانس مورد نظر انجام می شود و در حالت Multi نقش کراس اور را برای باند بالا بازی می کند . پیش فرض روی  4kHz قرار دارد.

9- High Adjust ، عمل تقویت را در high-shelving یا high-band pre-limiter انجام می دهد و در حالت پیش فرض روی 0dB تنظیم شده است.

10- Low Freq ، اگر Vintage Warmer روی Single تنظیم شده باشد عمل low-shelving اکوالایزیشن از فرکانس مورد نظر انجام می شود و در حالت Multi نقش کراس اور را برای باند پایین بازی می کند . پیش فرض روی  100Hz قرار دارد.

11- Low Adjust ، عمل تقویت را در low-shelving یا low-band pre-limiter انجام می دهد و در حالت پیش فرض روی 0dB تنظیم شده است.

سوئیچ های تعبیه شده در قسمت پایین پنل Vintage Warmer:

1- On/Off ، هنگامی که مایل به off باشد ، تمامی جریانهای پردازش بای پس می شوند به جز VU metering

2-  Single Band / Multi Band ، مربوط به بخش 8 و 10 .

3- Mono / Stereo ، تعیین کننده مسیر کانال می باشد. در حالت مونو فقط کانال اول پردازش می شود و بعد از پردازش به هر دو خروجی فرستاده می شود اما درحالت استریو هر دو کانال پردازش می شود. حتما برای پردازش کانال های مونو از حالت مونو استفاده کنید.

4- Link off/ Link on ، عمل پیوند داند بین دو کانال را انجام می دهد. در تنظیم link on هر دو کانال یکسان تنظیم می شوند. توصیه می شود در حالت استریو این گزینه فعال باشد.

در پایین پنل جلویی بخش انتخاب پیش فرض های تنظیم شده کمپانی سازنده قرار دارد که دارای 29 پیش فرض می باشد. همچنین می توان تنظیمات بوز را نیز از Bank و Preset ذخیره سازی و بارگیری نمود.

در پنل پشتی می توان پارامتر های زیر را مشاهده نمود :

(با کلیک بر روی نام VintageWarmer  در پایین پنل جلویی میتوان به پنل پشتی دسترسی پیدا کرد)

1- Low, Mid, High Saturation ، مقدار سطح اشباع سیگنال را در هر یک از 3 باند فرکانسی هنگامی که Vvintage Warmer در حالت multi باشد تعیین می نماید. به همراه ناب Ceiling و این ناب ها میتوان به حد اکثر لول برای هر باند فرکانسی دست بافت . پیش فرض هر ناب در این قسمت روی 0dB می باشد.

2- Low, Mid, High Saturation ، زمان خروج پردازشگر ها را در هر باند فرکانسی تنظیم می کند . این تنظیمات وابسته به ناب Release  در پنل جلویی می باشند . به طور پیش فرض روی x1 قرار دارند.

3- VU Integration Time ،  وضعیت حرکت عقربه VU meter را مشخص می نماید که پیشتر توضیح داده شده است .

4- 0VU Reference Level ، تعیین کننده سطح رفرنس موج سینوسی است که مقدار پیش فرض آن روی

-14dBFS قرار گرفته است.

5- 0VU Reference Level  ، زمان attack  را در PPM meter معلوم می کند.پیش فرض روی 10 میلی ثانیه تنظیم شده است.

6- PPM return time ، زمان بازگشت را در PPM meter تعیین می کند که از قبل روی 1000 میلی ثانیه قرار گرفته است.

7- Meter delay] ، وظیفه خنثی کردن تاخیر هروجی را به عهده دارد که پیش فرض روی Auto می باشد

8- Overls counter، مقدار سمپل هایی را که باعث روشن شدن LED ها در هنگام Overload می شود مشخص می نماید . مقدار استاندارد آن ارزش 3 سمپل می باشد که پیش فرض شده است .

9- Fine adjust ، این پارامتر به یوزر اجازه عمل کرد متفاوتی را در درایور ،Adjust  ها ، Ceiling و Output می دهد و مفدار تاثیر آنها را مشخص می نماید. ارزش پیش فرضش 100% است.

10- Knob Mode ، نحوه کنترل حرکتی Knob ها توسط ماوس را مشخص می نماید که به صورت دایره وار انجام شود یا خطی .

در زیر مسیر سیگنال در حالت های مختلف به صورت نمودار بلوکی نمایش داده شده است :

سیر سیگنال در حالت Single

سیر سیگنال در حالت Multi

این پلاگین با سیستم عامل های Windows و Mac سازگاری کامل دارد و در تمامی نرم افزارها قابل استفاده است.

در نهایت  می توان از این پروسسور هم در میکس بر روی تک ترک ها و هم در مسترینگ روی مجموع صداها استفاده نمود.

تجربه استفاده از این پلاگین روی ترک Kick در موسیقی الکترونیک بسیار لذت بخش است چرا که به یک کیک کوبنده و در عین حال گرم بدون دیستورت شدن و یا خراب شدن میکس دست خواهید یافت.  همچنین عملکرد آن بر روی صداهای مختلفی چون Bass ، Synths و Vocal حیرت آور است .

در مسترینگ نیز می تواند بسیار مفید واقع شود . مخصوصا برای آماتورها که به دنبال صدای گرم و حجیم هستند پیش فرض Mastering First Aid کیفیت خوبی را به ارمغان می آورد.

در کل تجربه استفاده از آن را برای دوستداران صداهای آنالوگ و گرم پیشنهاد می کنیم.

سیستم عامل : Windows

حجم فایل :  18 مگابایت

سرور :  uploading

دانلود

 

سیستم عامل : Mac

حجم فایل :  40.4 مگابایت

سرور :  uploading

دانلود

 

نویسنده : سعید روشنی